XI Przegląd Folklorystyczny im. Józefa Lachnera

W niedzielne popołudnie 18 maja w Modlnicy, odbył się już XI Przegląd Folklorystyczny im. Józefa Lachnera. Tegoroczny przegląd miał wyjątkowy charakter ponieważ świętowaliśmy 760 rocznicę powstania Modlnicy.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zapaleniem symbolicznego znicza na grobie Józefa Lachnera w Modlnicy, przez wójta gminy Tadeusza Wójtowicza, radnych i delegacje zespołów folklorystycznych. Program artystyczny rozpoczął się widowiskiem „Jak z Zagórza wzięła się Modlnica” z obsadą aktorską członków zespołu Modlnicanie. W zwięzły, humorystyczny sposób, wykorzystując udostępnione przez mieszkańców Modlnicy rekwizyty,  przybliżyli nam dawne czasy w jakich żyli Zagórzanie. Autorką scenariusza tego spektaklu była Bogumiła Pietrzyk. Wykorzystano w nim słownictwo wsi Modlnica oraz korzystano ze zbiorów Oskara Kolberga i Stanisława Wyspiańskiego. Piosenki i śpiewki –  ze Zbioru Oskara Kolberga i Józefa Konopki śpiewane przez Modlnican w XIX w oraz pieśń ze zbiorów Stanisława Moniuszki.
Mieszkańcy Modlnicy – „Zagórzanie” przekazali wójtowi Tadeuszowi Wójtowiczowi nominację na mieszkańca Modlnicy o treści: „Wszem i wobec wiadomym sie czyni, iż Roku Pańskiego 1254 osada Zagórze nazwano Modlnica. Wedle starego zwyczaju dla uczczenia ojców naszych, pomni na spuściznę po nich ostawioną do grona Modlnican przyjmujemy jako włodarza wszech włości Tadeusza Wójtowicza. A wszelako niech wespół z biesiadnikami lube krotochwile niechybnie urządzi” oraz „klucz do wrót Modlnicy”. Wójt z okazji 760-lecia miejscowości ofiarował na ręce radnych: Krystyny Sułko i Bogumiły Pietrzyk obraz z wizerunkiem patrona wsi - św. Wojciecha.
Po części oficjalnej publiczność miała okazję wysłuchać oryginalnych pieśni Kolberga a capella w wydaniu zespołu Tomaszowianie. Serca widzów uwiodła młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Modlnicy. Piękny wokal oraz energetyzujący krakowiak nagrodzone zostały niekończącymi się oklaskami.  Gościnnie wystąpił również zespół Mietniowiacy z Wieliczki. To zespół, którego instruktorem jest p. Maria Idzi – niegdyś  członek zespołu prowadzonego przez J. Lachnera. Ten doświadczony zespół przedstawił bardzo ciekawy program, w którym widoczne było zamiłowanie do folkloru przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Publiczność  mogła również aktywnie spędzić czas  wykazując się znajomością staropolskiej gwary w konkursie przygotowanym przez organizatorów imprezy.
Obchody 760-lecia Modlnicy prowadziła radna Bogumiła Pietrzyk wraz z prezesem modlnickiej OSP Krzysztofem Grudniem.
Po części artystycznej, rozpoczęła się, trwająca do późnych godzin nocnych, zabawa taneczna. Dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas!

2014-05-19