11 marca 2014 - Dzień Sołtysa

11 marca przypada coroczne święto, obchodzone w celu wyrażenia uznania wszystkim sołtysom, czyli przedstawicielom lokalnych, wiejskich społeczności.
Sołtysi pojawili się już w średniowieczu – wyznaczani byli przez feudalnych panów, a ich głównymi obowiązkami było zbieranie czynszu i przewodniczenie ławie wiejskiej. Pełnili oni również rolę wiejskich sędziów. Z czasem ich mocna pozycja została częściowo ograniczona. Po przemianach, w latach 90, sołtys został organem wykonawczym sołectwa, czyli jednostki pomocniczej gminy. Obecnie sołtysa wybierają mieszkańcy danego sołectwa – zwykle zostaje nim osoba z miejscowej społeczności, która pozostaje na bieżąco w sprawach lokalnych.

W naszej gminie te funkcje pełnią (alfabetycznie):
  • Pani Marzena Bień - Będkowice
  • Pani Krystyna Janecka - Bębło
  • Pan Andrzej Szumny - Biały Kościół
  • Pan Andrzej Kowalik - Czajowice
  • Pani Lilianna Wilk - Giebułtów
  • Pan Wojciech Mazur - Modlnica
  • Pan Józef Górski - Modlniczka
  • Pani Elżbieta Woźniczka - Prądnik Korzkiewski
  • Pan Józef Grzybowski - Szyce
  • Pan Ryszard Tekiela - Tomaszowice
  • Pani Teresa Wierzbicka - Wielka Wieś
  • Pan Grzegorz Szopa - Wierzchowie
Współcześnie, do obowiązków sołtysów, oprócz reprezentowania sołectwa na zewnątrz, należy m.in. zwoływanie zebrań wiejskich, realizowanie uchwał rady gminy czy też pobieranie podatku rolnego i leśnego. W Polsce jest około 40 tysięcy sołtysów.

Dziękując za zaangażowanie - Paniom i Panom sołtysom życzymy samych sukcesów!

2014-03-11