Kontrast
A A A
Polski Wielka Wieś na Facebooku

Andrzejki dla seniorów i nie tylko

Za nami spotkanie andrzejkowe, które było zakończeniem dwóch projektów „Jak z Zagórza wzięła się Modlnica…” oraz „Moja mała Ojczyzna  - twórczość, którą pisze życie”. Projekty realizowane były we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Wielkiej Wsi, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, GOKiS, Referatem Promocji i Rozwoju, Zespołem Modlnicanie oraz Teatrem Regionalnym w Krakowie. Ostatni dzień listopada na długo pozostanie w pamięci uczestników, którzy tak licznie przybyli na wieczór andrzejkowy zorganizowanym dla mieszkańców gminy.

Na samym początku wręczono nagrody laureatom w dwóch konkursach „Moja mała Ojczyzna – twórczość, którą pisze życie” oraz na „Makietę Modlnicy z 1871 r.  wg Oskara Kolberga. Nagrody wręczył Wójt Gminy Wielka Wieś Tadeusz Wójtowicz oraz Joanna Patej Dyrektor GBP.

W trakcie wieczoru swoją obecnością zaszczycili nas członkowie Klubu Seniora w Wielkiej Wsi, którzy wykonali swój program artystyczny – wprowadzając zgromadzonych gości w klimatyczny nastrój andrzejkowy. Tuż po ich występie na scenie pojawiły się czarownice, które przy pomocy magii zmieniły chłopa w babę. Scenka została przygotowana przez Zespół Modlnicanie. Dla przybyłych gości przygotowano również wróżby andrzejkowe m.in. muffink, które nadziewane były złotymi monetami. Znalezione monety uczestnicy zachowali na szczęście. Wybrańcy mogli pod swoimi talerzykami odnaleźć tajemnicze numerki, do których przypisane były śmieszne wróżby.

W kolorowych balonikach mieszkańcy mogli odnaleźć śmieszne przepowiednie.  Na zakończenie kabały wystąpiła pani Freda Leniewicz - Urbaniak emerytowana Dyrektor Teatru Groteska, aktorka i reżyser scen krakowskich. Zaprezentowała ona piękne i profesjonalne lalki teatralne, które poruszały się i słowami pani Fredy mówiły do uczestników spotkania. Na zakończenie zaśpiewał „Zespół Modlnicanie”, którzy wprowadzili gości w doskonały nastrój. Oprawę muzyczną zapewnił zespół JKM pod kierunkiem Jarosława Janeckiego p.o. Dyrektora GOKIS.

Wykaz nagrodzonych osób:
Nagrody za wiersz otrzymali: w kategorii dzieci i młodzież:
I miejsce Aleksandra Cąber SP Biały Kościół, Alicja Kołodziejczyk SP Biały Kościół,
II Miejsce Ewa Sałęga SP Biały Kościół, Szymon Borusiewicz SP Wielka Wieś
III miejsca nie przyznano.
W kategorii dorośli przyznano tylko 2 miejsca I, które otrzymały  Danuta Marszałek z  Modlnicy oraz Maria Zabiegaj z  Giebułtowa.
Nagrody za makietę otrzymali:

w kategorii Gimnazjum:
I miejsce - Jakub Cuber Modlnica
W kategorii Szkoły Podstawowe:
I Miejsce- Tomasz Figiel Antonina Pitera, Gabriela Stefańczyk
II Miejsce - Szymon Borusiewicz z dziadkiem Wielka Wieś, Julia Pac, Krzysztof Wiącek, Dawid Nabagło Wielka Wieś,
III Miejsce - Mieszko Śliwiński, Wiktor Kotarba Modlnica

Oprac. B. Pietrzyk, J. Patej

2014-12-01