BEZPIECZNE SZELKI w Szkole Podstawowej w Białym Kościele

W ostatni dzień stycznia aula Szkoły Podstawowej w Białym Kościele ni stąd ni zowąd zamieniła się nagle w … maleńkie miasteczko, pełne krętych dróg, dróżek, rowerów, samochodów i oczywiście ludzi. Co ciekawe, miasteczko  było  jednak  bardzo bezpieczne ze względu na fakt, iż jego „codzienne życie”  nadzorowali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Krakowie asp. sztab. Jolanta Leśkiewicz i asp. Michał Płaszewki.

W ten oto sposób zainaugurowane zostały, pierwsze w Gminie Wielka Wieś, pilotażowe warsztaty edukacyjne dla uczniów klas I – III pod hasłem „BEZPIECZNE SZELKI” dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Ich organizatorem jest firma Shell Polska sp. z.o.o.

Jednym z punktów warsztatów była pogadanka z przedstawicielami policji na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać  w drodze do i ze szkoły. Szczególną uwagę zwrócono na konieczność zachowania ostrożności przy poruszaniu się jezdnią bez chodnika oraz  bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. Rozmowy z policją przeplatane były zajęciami ruchowymi, w trakcie których każdy z uczniów pod nadzorem policji uczył się np. właściwego przechodzenia przez pasy na jezdni. Dzieci wcielały się również w role kierowców samochodów, rowerzystów i pieszych a nawet świadków i uczestników  wypadków. Wszystko po to, aby w przypadku zagrożenia umieć się właściwie zachować i podjąć skuteczne działania. Każdy z uczniów na zakończenie warsztatów otrzymał zgodnie z nazwą projektu  odblaskowe bezpieczne szelki, odblaskowe opaski i inne „bezpieczne” gadżety.

Do głównych czynników warunkujących niewątpliwie poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym należy wiedza o poziomie zagrożenia, przyczynach wypadków oraz umiejętność właściwej reakcji w przypadku występującego zagrożenia, a co za tym idzie skuteczne działanie. Przekazanie tej wiedzy jest jednym z najważniejszych zadań szkoły, która ma przecież  wyposażyć ucznia nie tylko w wiedzę czysto teoretyczną ale  także kształtować   młodego świadomego uczestnika ruchu drogowego.

A o tym, iż warto w szkołach organizować tego typu akcje najlepiej  świadczą słowa wypowiedziane przez samych małych  uczestników warsztatów:
-Akcja „BEZPIECZNE SZELKI” była cudowna i ciekawa, nauczyłam się wiele rzeczy. Prowadzący byli świetni, znam już numery alarmowe 998, 997, 999 i  112 (Ewelina S.);
-Bawiliśmy się w ruch drogowy. Po tym spotkaniu umiem już wezwać pomoc. A poza tym teraz wiem, że noszenie odblasków jest bardzo ważne” ( Magdalena I.);
-Mogliśmy nauczyć się bezpieczeństwa na drodze[…] Zamienialiśmy się w pojazdy, w pieszych, w samolot, przedstawialiśmy różne wypadki na drodze, dzwoniliśmy na pogotowie ratunkowe ( Paulina R.);
-Akcja „BEZPIECZNE SZELKI” była fantastyczna, bawiłem się wspaniale, nauczyłem się jak wezwać pomoc, prowadzący byli fajni ( Arkadiusz K.).
-Wszystko w tej całej akcji mi się podobało! ( Nadia Z.)

Anna Zajączkowska
2014-02-13