Kontrast
A A A
Polski Wielka Wieś na Facebooku

Bliżej uczelni…

W dniu 9 listopada 2015 roku uczniowie klasy IV „a” Szkoły Podstawowej w Modlnicy zostali zaproszeni na Uniwersytet Pedagogiczny na Wydział Chemii.

Pod czujnym okiem pani dr  hab. Małgorzaty Nodzyńskiej i pana dr Pawła Cieśli wraz z ich doktorantami wykonali wiele interesujących doświadczeń chemicznych. Zajęcia odbywały się w dwóch laboratoriach. W pierwszym uczniowie sprawdzali, czy mydło rozpuszcza się w różnych substancjach; porównywali rozpuszczalność mydła w wodzie miękkiej, twardej oraz twardej przegotowanej. Ponadto uczniowie dowiedzieli się między innymi, co wpływa na szybkość procesu rozpuszczania oraz sprawdzali, czy rozpuszczalność soli kuchennej i cukru zmienia się wraz ze zmianą temperatury.

W drugim laboratorium dzieci poznały nazwy związków chemicznych, ich wzory oraz dowiedziały się, które piktogramy ostrzegają nas przed niebezpieczeństwami. Następnie uczniowie samodzielnie wykonali kilkanaście doświadczeń, sprawdzając jakie barwy mają roztwory po zmieszaniu odczynników oraz czy wytrącający się osad jest krystaliczny, serowaty, czy też galaretowaty. Po lekcjach laboratoryjnych i doświadczeniach chemicznych dzieci otrzymały skromny upominek z Biura Promocji i Karier.    

Uczniowie klasy czwartej już po raz drugi wzięli udział w zajęciach na Uniwersytecie Pedagogicznym. Poprzednim razem pokazy odbywały się na Wydziale Fizyki. Warto podkreślić, iż w grudniu uczniowie odwiedzą kolejną uczelnię, tym razem Akademię Górniczo – Hutniczą. Wyjazd na wszystkie zajęcia zorganizowała mgr inż. Dominika Dąbrowska.

Mamy nadzieję, że uczniowie, korzystając z tych cennych zajęć, poszerzyli swoją wiedzę, która pozwoli im w przyszłości rozwinąć dalsze zainteresowania fizyką i chemią.


Tekst i zdjęcia: Dominika Dąbrowska

Tagi dla strony:

2015-11-10