Ćwiczenia zgrywające

4 października jednostki OSP z terenu naszej gminy wzięły udział w ćwiczeniach zgrywających, które w tym roku odbyły się w Czajowicach.

Organizatorem ćwiczeń zgrywających był Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Wielkiej Wsi. Założenia tegorocznych manewrów jednostek OSP z terenu naszej gminy polegały na przećwiczeniu współpracy jednostek sąsiadujących z sobą podczas wypadku drogowego z dużą ilością osób poszkodowanych. Jednostki z ratownikami po przyjeździe na miejsce zdarzenia miały za zadanie zabezpieczenie terenu wypadku, uwolnienie rannych, którzy byli uwięzieni we wraku uszkodzonych pojazdów, udzielenie pomocy przedmedycznej zgodnie z przypisanymi urazami do konkretnych poszkodowanych, oraz przetransportowanie ich do namiotu medycznego, który przygotowali koledzy z JRG5 PSP w Krakowie.

Uwolnienie poszkodowanych z wraków samochodów za pomocą narzędzi hydraulicznych polegała jedynie na zamarkowaniu tej czynności z uwagi na pozorantów, którzy byli we wnętrzu porozbijanych samochodów. Pozorantami przy wykonywaniu ćwiczeń była młodzież z MDP z różnych jednostek, również z nowo otwartej klasy pożarniczej w ZSP w Giebułtowie.

Każde zadanie wykonywane przez poszczególne jednostki były bacznie obserwowane i oceniane przez rozjemców funkcjonariuszy PSP, którym przewodził Oficer Operacyjny Miasta z KM PSP w Krakowie st. kpt Piotr Marchewka. Jednym z rozjemców był także Członek Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Wielkiej Wsi st.asp. Michał Krawczyk. Rozjemcy bardzo skrupulatnie przyglądali się wykonywanym zadaniom przez ratowników.

Na zakończenie ćwiczeń pokaz ratownictwa technicznego już z użyciem narzędzi hydraulicznych przygotowali strażacy z JRG5 PSP z obszernym komentarzem st. kpt. Piotra Marchewki, który jest powszechnie uważany za wybitnego znawcę tematyki ratownictwa technicznego. Koordynatorem i Dowódcą ćwiczeń z ramienia Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Wielkiej Wsi był Wiceprezes dh Bartłomiej Jastrzębski.

Gośćmi i zarazem obserwatorami ćwiczeń byli Wójt Gminy Wielka Wieś Tadeusz Wójtowicz, Oficer Operacyjny Miasta st. kpt. Krzysztof Sułko, oraz Radna Czajowic Krystyna Goraj.

Podsumowując ćwiczenia zgrywające podczas poczęstunku strażaków w remizie OSP Czajowice Wójt Tadeusz Wójtowicz oraz st. kpt Piotr Marchewka chwalili strażaków za zaangażowanie, oraz profesjonalizm podczas wykonywania poszczególnych zadań. Prezes Zarządu dh Łukasz Chochół zaprosił wszystkich uczestników ćwiczeń na kolejne za rok.

Rafał Litewka
Sekretarz Zarządu Oddziału