Kontrast
A A A
Polski Wielka Wieś na Facebooku

Czas dożynek w naszej gminie

Dożynki, Święto Plonów, Wieńce – to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych już zbliża się ku końcowi w naszej gminie.

Wspomnijmy jak to było w tym roku...

15 sierpnia spotkaliśmy się w Giebułtowie na dożynkach parafialnych dla Giebułtowa, Pękowic i Trojanowic oprócz zespołów regionalnych na scenie prezentowała się Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek.


20 sierpnia było śpiewnie i tanecznie w Białym kościele na dożynkach parafialnych dla wsi Biały Kościół, Wierzchowie i Wielka Wieś, oprócz zespołów regionalnych prezentowała się nasza Gminna Orkiestra Dęta oraz dzieciaki w ramach projektu Lato w teatrze.


Weekend 27-28.08 obfitował w uroczyste obchody bo spotkaliśmy się z naszymi mieszkańcami aż trzy razy: w Czajowicach (dożynki parafialne dla Bębła i Czajowic), Prądniku Korzkiewskim oraz w Tomaszowicach na dożynkach parafialnych dla (Modlnicy, Modlniczki, Szyc i Tomaszowic).

Ostatnie dożynki odbyły się 4 września w Będkowicach, pogoda była i tym razem przychylna naszym biesiadnikom.

Wszystkie uroczystości to przed wszystkim święto dziękczynne za plony, najpierw kobiety spotykają się i wiją piękne wiany z plonów tegorocznych zbiorów tj. zbóż i kwiatów. W dniu świątecznym wszyscy w odświętnych strojach spotkają się na uroczystych mszach świętych a następnie w kolorowych korowodach przechodzą przez swoje miejscowości wraz z wieńcami, chlebami dożynkowymi i innymi darami. Pochód ten zaprasza wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania. Gospodarze uroczystości witają gości wręczając im lub dzieląc się symbolicznymi chlebkami dożynkowymi. Biesiadnicy mają okazję zapoznać się z lokalną kulturą poprzez występy zespołów i kół regionalnych oraz smaczne potrawy i przetwory regionalne. I tak z tańcem i śpiewem do rana ...

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w celebrację tego jakże ważnego dla polskiej wsi święta. Do zobaczenia za rok.
Tagi dla strony:

2016-08-30