DOŻYNKOWE ŚWIĘTO W BĘDKOWICACH

30 sierpnia 2014 roku w Będkowicach odbyły się dożynki wiejskie. Uroczystość rozpoczęła  się mszą św. koncelebrowaną przez ks. proboszcza Zdzisława Targosza w intencji tych wszystkich, którzy pracują na roli. Potem uczestnicy dożynek w barwnym korowodzie, przy wzniosłych dźwiękach orkiestry dętej,  udali się na boisko przy Szkole Podstawowej, gdzie nastąpiła oficjalna część uroczystości, w trakcie której gospodarze dożynek: Pani Anna Bondyra i Pan Krzysztof  Leśniak przywitali gości przygotowaną przyśpiewką, a następnie  wręczyli na ręce Wójta Gminy Wielka Wieś pana Tadeusza Wójtowicza poświęcony wcześniej bochen chleba, wypieczony z tegorocznych plonów oraz  wieniec dożynkowy –uwity na kształt dzwonnicy, a symbolizujący wiarę i potęgę, a także ważne – jakże potrzebne - przemiany, które nastąpiły w gminie, a zwłaszcza w samych Będkowicach  w ciągu ostatnich lat.  Po tej chwili popłynęły słowa uznania od wójta dla rolników z Będkowic za ich ciężką i pełną poświęcenia pracę. Wójt gminy, odnosząc się do przekazanego dla Urzędu Gminy wieńca – dzwonnicy, życzył też wszystkie mieszkańcom, aby ten symboliczny wieńcowy dzwon głosił   same dobre nowiny.

W dalszej części dożynek starostowie, przy akompaniamencie przyśpiewek zespołu Będkowianie, wręczyli kolejno symboliczne chleby zaproszonym gościom: Sekretarzowi Gminy – panu Stanisławowi Kasprzykowi, Przewodniczącej Rady Gminy – pani Krystynie Sułko, Radnemu Powiatu Krakowskiego – panu Piotrowi  Gorajowi,  Radnej Małopolskiej Izby Rolniczej - pani Krystynie Janeckiej, Prezesowi  Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej Sokolica – panu Kazimierzowi Dobrzańskiemu, Prezesowi OSP – panu Jackowi Gąsce oraz  Dyrektor GOKiS pani Elżbiecie Seweryn  w podzięce za  zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności.

Oprócz obdarowanych osób na uroczystość przybyli również Dyrektorzy poszczególnych Szkół , Jednostek Samorządowych, radni , sołtysi oraz liczni mieszkańcy Będkowic i okolicznych miejscowości.

Następnie Prezes Stowarzyszenia  Sokolica  w imieniu stowarzyszenia oraz społeczności sołectwa  Będkowice , wręczył sołtys wsi pani Marzenie Bień,  oraz pani Marii Tomczuk,  medal za całokształt pracy na rzecz  społeczności Będkowic.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Na specjalne zaproszenie wystąpił zespół z Bębła pod przewodnictwem pani Krystyny Janeckiej, w trakcie którego nie zabrakło śpiewów oraz tańców różnych narodowości. Później zebrana publiczność mogła  posłuchać koncertu Orkiestry Dętej GOKiS pod batutą pana Antoniego Majerskiego.  Następnie wystąpił zespół Będkowiane, który rozśmieszył publiczność swoim autorskim skeczem  niemal do łez, wprawiając wszystkich w znakomity nastrój – zespół pokazał bowiem  dwie skrajności wsi –od wsi starodawnej po wieś nowoczesną.

Licznie zgromadzona publiczność nie mogła się więc  nudzić. Organizatorzy imprezy zadbali również o  najmłodszych, nie zabrakło dla nich konkursów, zabaw oraz  zjeżdżalni, na której dzieciaki mogły harcować do woli.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko regionalne, gdzie można było skosztować chleba ze smalcem, kiszonych ogórków, kiełbasy wiejskiej, szynki ,ciasta, wiejskiego sera, miodu czy nalewki. Wszystkie produkty zostały przygotowane przez panie z zespołu Będkowianie, zaś samo stoisko wykonane  przez panów z OSP Będkowice.

Tegoroczne dożynki obfitowały  też w pierogowe szaleństwo. Domowymi pierogami ugoszczono  wszystkich.

Podczas dożynek zostały zaprezentowane prace plastyczne dzieci z terenu Gminy Wielka Wieś ,które zostały wykonane podczas wakacji w Szkole Podstawowej w Będkowicach  w ramach realizacji projektu KIDS Modern Art- Sztuka Nowoczesna. Ogromne kolorowe prace stanowiły  dekorację placu imprezy.

Oczywiście całą imprezę zakończono  zabawą taneczną, która trwała prawie do białego rana. Tegoroczne dożynki  prowadzili: Marzena Bień i Rafał Litewka.

tekst i foto: M.Bień

2014-09-01