Gmina Wielka Wieś od listopada 2015 roku z nowym Centrum Administracyjnym

W grudniowe popołudnie w Szycach przedstawiciele Władz Samorządowych Gminy Wielka Wieś oraz przedstawiciele firmy Skanska S.A. dokonali uroczystego wbudowania aktu erekcyjnego pod budowę nowego Centrum Administracyjnego. Inwestycja o wartości 14,3 mln zł netto będzie gotowa w listopadzie 2015 roku.

W uroczystości udział wzięli m.in. Starosta Krakowski Józef Krzyworzeka, Przedstawiciele Rady Powiatu Tadeusz Nabagło oraz Piotr Goraj, Wójt Gminy Tadeusz Wójtowicz, radni i sołtysi z Gminy Wielka Wieś oraz Dyrektor Zespołu Projektów Skanska Waldemar Stolarski i przedstawiciel pracowni, która zaprojektowała nowy obiekt, Oskar Grąbczewski.

Wmurowaniu podpisanego przez obecnych aktu erekcyjnego towarzyszyło także umieszczenie w murach nowego Centrum nośnika z zeskanowanymi dla przyszłych pokoleń pracami plastycznymi i listami dzieci - uczniów ze wszystkich szkół z terenu Gminy Wielka Wieś. Prace te wykonywane były we wrześniu br. i są zapisem dziecięcych marzeń.

Opis inwestycji:

Nowe centrum będzie się składać z dwóch budynków. Pierwszy z nich to Urząd Gminy oraz instytucje towarzyszące - Rada Gminy, Urząd Stanu Cywilnego z salą ślubów, Gminny Zakład Komunalny czy Biblioteka z kącikiem dla najmłodszych. Drugim obiektem będzie budynek komercyjny przeznaczony pod wynajem. Wewnątrz budynku będą się znajdować dwa dziedzińce pełniące funkcje ogrodów.

Nowa siedziba Urzędu Gminy Wielka Wieś będzie mieć nie tylko charakter użytkowy, ale ma także szansę stać się wizytówką gminy za sprawą ciekawej architektury nowego obiektu. – Na placu wejściowym przed Centrum Administracyjnym powstaną elementy małej architektury – informuje Aneta Saganowska, Kierownik Budowy Skanska.– Będą to m.in. fontanna, zegar w formie wolno stojącego obelisku, herb Gminy, infobox, ławki oraz stojaki na rowery.

Zakres prac:

Skanska, poza budową budynków, zadba o drogi wewnętrzne, parking mogący pomieścić ok. 133 aut. oraz dojazd do Centrum, które obsługiwane będzie przez dwa zjazdy z drogi krajowej DK 94 Kraków-Olkusz.

W ramach inwestycji firma przebuduje również sieć gazową, elektroenergetyczną i wodno-kanalizacyjną oraz wykona przyłącza wod-kan i gazu. Prace obejmą także budowę instalacji centralnego ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, kanalizacji deszczowej i zbiornika na wodę deszczową.

Parametry techniczne:

Większy z obiektów Centrum Administracyjnego będzie mieć powierzchnię całkowitą 3 106 m², na co składają się trzy poziomy budynku – dwie kondygnacje i podziemia – mówi Piotr Błaszczyk, Menadżer Projektu, Skanska.

Drugi, mniejszy budynek Centrum Administracyjnego pomieści lokale o charakterze usługowo-handlowo-biurowym. – Ten budynek będzie mieć powierzchnię całkowitą 1 185 m² - informuje Piotr Błaszczyk. – Oba obiekty będą połączone ze sobą przewiązką.

Całkowita kubatura obiektu to ok. 17 tys m³. Powierzchnia zagospodarowania kompleksu wyniesie:

- budynki – 2 196 m², w tym budynek Urzędu Gminy - 1 149 m², drugi budynek - 539 m²,

- place i chodniki – 2 986 m²,

- drogi – 2 442 m²,

- parkingi – 1 966 m²,

- zieleń – 6 616 m².

Rozwój lokalny

Dynamicznie rozwijająca się podkrakowska Gmina Wielka Wieś równomiernie inwestuje we wszystkie obszary życia. Po wydatkach na kanalizację sanitarną w całej południowej i środkowej części gminy, wydatkach na infrastrukturę oświatową, sportową i drogową, przyszedł czas także na inwestycję w nowoczesne Centrum Administracyjne.

Z założenia będzie to miejsce, w którym skoncentrowane będą usługi dla mieszkańców, inwestorów zewnętrznych i obecnych przedsiębiorców.

Nowoczesne rozwiązania w budynku będą dobrze służyły pracownikom, podnosząc komfort i warunki pracy ale przede wszystkim inwestorom i mieszkańcom gminy, zwiększając poziom obsługi administracyjnej – informuje Tadeusz Wójtowicz, Wójt Gminy Wielka Wieś. Centrum będzie w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - dodaje.

więcej informacji o inwestycji

2014-12-19