Gmina Wielka Wieś pierwsza w Małopolsce i trzecia w kraju!

Nasza gmina uzyskała tytuł SUPER GMINA oraz zajęła pierwsze w Małopolsce i trzecie w kraju miejsce w corocznym Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich.

W ogólnym rankingu nasza gmina zajęła trzecie miejsce - została więc po raz kolejny Laureatem Rankingu. w poprzednich latach też byliśmy w czołówce:
2013 - 3 miejsce + tytuł "Super Gmina",
2012 - 5 miejsce + tytuł "Super Gmina",
2011 - 4 miejsce,
2010 - 3 miejsce,
2009 - 3 miejsce,
2008 - 11 miejsce,
2007 - 49 miejsce.

Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczaniem dyplomów odbędzie się podczas Kongresu Regionów, który będzie miał miejsce w Świdnicy. Planowany termin to maj-czerwiec 2015 roku.

Jest to jedyny w Polsce tego rodzaju ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line, trwa przez cały rok. Utrzymanie przez dany samorząd pierwszego miejsca w Rankingu co najmniej do końca danego roku, zgodnie z regulaminem, pozwala na uzyskanie tytułu „Dobrego Polskiego Samorządu". Tytuł taki przysługuje tylko liderowi rankingu na koniec danego roku. Dodatkowo przyznawany jest wyróżnienie "Super Gmina", dla samorzadu który uzyskał największy procentowy udział realizacji kategorii ujętych w powyższym zestawieniu. Tu bezkonkurencyjna okazała sie nasza gmina.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Kolejność w Rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów.

Warto wiedzieć, że również mieszkańcy mogą wnieść swój wkład w powodzenie swojej gminy lub powiatu, zgłaszając zrealizowane przez siebie prywatnie ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii, np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy. Po weryfikacji regulaminowej są one zgłaszane do oceny eksperckiej w ramach Rankingu ZPP. Dzięki temu to nie tylko jednostki samorządu terytorialnego, ale całe wspólnoty samorządowe i lokalne są rzeczywistymi uczestnikami tego Rankingu.

Szczegóły Rankingu: http://ranking.zpp.pl/index.php?action=ranking&ctl=ranking\Main&id=6&edition=46

Tagi dla strony:

2015-01-20