II Letnie Igrzyska gminy Wielka Wieś

21 czerwca nasza szkoła organizowała II Letnie Igrzyska gminy Wielka Wieś rywalizację w zawodach sportowych (idei olimpijskiej) łączącą starożytną i nowożytną tradycje rywalizacji sportowej. Startowały reprezentacje wszystkich szkół w gminie. W tym roku zwyciężył Zespół Szkolno-Przedszkolny w Modlnicy. Drugie miejsce zajęła nasza szkoła (Szkoła Podstawowa w Białym Kościele). Trzecie miejsce Szkoła Podstawowa w Wielkiej Wsi, czwartą lokatę zajęła Szkoła Podstawowa w Bęble a piątą Szkoła Podstawowa w Będkowicach.
Patronat nad zawodami objął Marszałek Województwa Łukasz Smółka, Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak oraz Wójt Gminy Wielka Wieś Krzysztof Wołos. W organizację obok naszej szkoły zaangażowany był GOKiS Wielka Wieś, Stowarzyszenie Inicjator oraz AZS AWF Kraków.
Zawody odbywały się na otwartej strefie aktywności, boisku z bieżnią przy szkole.
Po defiladzie odbyło się uroczyste otwarcie Igrzysk oraz ślubowania uczestników i reprezentantów szkół. Uczniowie udali się na rozgrzewkę z AZS AWF Kraków a następnie rywalizowano w konkurencjach Igrzysk.


Klasyfikacja drużynowa:
1. SP Modlnica
2. SP Biały Kościół
3. SP Wielka Wieś
4. SP Bębło
5. SP Będkowice


Klasyfikacja indywidualna:
1. konkurencja Dromos - bieg starożytnych igrzysk olimpijskich na dystansie jednego stadionu dla dziewcząt i chłopców klas IV – zwyciężyli: Róża Ciebień SP Biały Kościół oraz Wiktor Ochmański SP Modlnica.
2. konkurencja Diaulos - bieg starożytnych igrzysk olimpijskich na dystansie długości dwóch stadionów dla dziewcząt i chłopców klas V – zwyciężyli: Gabriela Śladowska SP Wielka Wieś oraz Maciej Otczyk SP Modlnica
3. konkurencja Hoplites dromos - bieg starożytnych igrzysk olimpijskich z tarczą dla chłopców na dystansie dwóch stadionów klas VI – zwyciężył Jakub Golonka SP Modlnica
4. konkurencja Skok w dal klas VII – zwyciężyli Agata Pokorska SP Bębło i Kajetan Wojda SP Modlnica
5. konkurencja Rzut piłką lekarską klas VIII – zwyciężyli Martyna Ptasińska SP Modlnica i Filip Szumny SP Biały Kościół.
6. konkurencja Bieg sztafetowy 4 x 200m – zwyciężyły w kat. dziewcząt SP Wielka Wieś,
a w kat. chłopców SP Bębło.
7. konkurencja Przeciągania liny zwyciężyła SP Wielka Wieś.
8. Konkurs recytatorski - Kalokagathia dobro z pięknem harmonia ciała i umysłu – zwyciężył Maksymilian Waliłko z SP Biały Kościół.
9. Konkurs plastyczny na wykonanie plakatu Igrzysk wg wzorów greckich zwyciężyła SP Będkowice.
10. Konkurs wiedzy na tematy olimpijskie zwyciężyła SP Biały Kościół.


Zwycięzcy każdej konkurencji otrzymali wieniec laurowy, a każdy uczestnik pamiątkowy dyplom i medal igrzysk. Szkoły otrzymały pamiątkowe puchary, które wręczali zaproszeni goście.

Tomasz Dudek
Szkoła Podstawowa w Białym Kościele

2022-06-22