III Międzygminna Bitwa Kulturalna Kół Gospodyń Wiejskich

Stowarzyszenie Homini et Terrae z Zabierzowa i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Wielka Wieś zorganizowali w dniu 15 października na terenie GOKiS w Białym Kościele imprezę pod nazwą ”III Międzygminna Bitwa Kulturalna Kół Gospodyń Wiejskich”.

Bitwa miała charakter fiesty rodzinno-smakowej, do udziału w której, zaproszono Koła Gospodyń Wiejskich i Kluby Seniora z terenu Małopolski. Uczestnicy prezentowali na swoich stoiskach w formie konkursowej  potrawy i dania z polskich darów jesieni (kapusty, ziemniaków, cebuli i dyni), a zaproszeni goście wzięli udział w „fieście smaków tradycyjnych”, o charakterze rodzinnym, tematycznie związanej ze zdrową żywnością i tradycyjnymi małopolskimi smakami.

Podczas imprezy odbyły się warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych, połączone z wykonywaniem przez nie kanapek śniadaniowych z rodzimych i pełnowartościowych produktów w ramach akcji „Nasze dzieci nie jedzą śmieci”. Uczestnicy warsztatów otrzymali doskonałe, naturalne soki tłoczone ze "Słonecznej Tłoczni".

Jury w składzie Wójt Gminy Wielka Wieś - Tadeusz Wójtowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Wojciech Kozak, dyrektor SCKiPGZ – Aleksandra Małek, członek zarządu JIG – Anna Midowicz, redaktor naczelny „Znad Rudawy” – Witold Ślusarski, mistrz cukierniczy Zbigniew Stochalski i dyrektor JIG - Andrzej Bukowczan, przyznało trzy nagrody główne i 6 wyróżnień.

Oceniano potrawę tradycyjną, wypiek cukierniczy, wystrój stoiska i występ artystyczny.

Pierwsze miejsce zajęło KGW Rudawa, drugie „Szycowianie” a trzecie Klub Seniora z Bolechowic. Wyróżnienia przyznano KGW Brzezinka, Klubowi Seniora w Rudawie, Klubowi Seniora w Zabierzowie, „Tomaszowianom”, „Białokościelankom” i ukraińskiej grupie „KALINA”.

W imprezie wzięły udział oprócz wymienionych, Klub Seniora z Zelkowa, KGW Bębło, Stowarzyszenie Kryspinów, Grupa Rękodzielnicza „Koronczarki z Rudawy”. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary i nagrody rzeczowe. Imprezie towarzyszył pokaz  carvingu, czyli rzeźbienia w warzywach i owocach, prowadzony  przez Wiesławę Włodarczyk i Czesławę Łuczkoś z Klubu Seniora „Złota Jesień” w Zabierzowie.

Jury uzasadniając swój werdykt podkreśliło szczególną dbałość biorących udział w imprezie wystawców, o wystrój stoisk prezentacyjnych. W niektórych przypadkach były to prawdziwe dzieła sztuki artystycznej i kulinarnej.

Impreza objęta była patronatem Wice Marszałka Województwa Małopolskiego Wojciecha Kozaka  i Wójta Gminy Wielka Wieś Tadeusza Wójtowicza. Koordynatorem imprezy był Jerzy Gołębiowski, prezes stowarzyszenia Homini et Terrae. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Gminy Wielka Wieś i Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Małopolska Nasz region – Nasza szansa”.

Organizatorzy dziękują kierownictwu GOKiS za udostępnienie pomieszczeń i współpracę organizacyjną. Dziękujemy także Janinie Kwiatkowskiej za wykonanie stroju jurora. Do zobaczenia na kolejnej bitwie.

2016-10-17