Informacja dotycząca tożsamości rachmistrzów

W związku z licznymi telefonami mieszkańców do Gminnego Biura Spisowego w Wielkiej Wsi w sprawie potwierdzenia tożsamości rachmistrzów przeprowadzających wywiady w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań NSP 2021 informujemy, w jaki sposób można zweryfikować ich tożsamość:
• Poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/,
• Poprzez kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
• Poprzez kontakt z Gminnym Biurem Spisowym w Wielkiej Wsi pod numerem 12 41917 01 wew. 900.

Aby spisać się bezpiecznie należy pamiętać, że:
• Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru 22 828 88 88 i aż do odwołania nie będą odwiedzać respondentów w domach.
• Rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający: imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych.
• Jeśli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez Internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.
• Rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych.
• W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, prosimy zaistniały incydent niezwłocznie zgłaszać na infolinię spisową lub do właściwego Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.

Po weryfikacji rachmistrza i uzyskaniu pewności, że dzwoni w celu przeprowadzenia spisu, prosimy mieć na uwadze, że zgodnie z ustawą nie można odmówić mu podania danych.

2021-05-21