Jasełka w Będkowicach

W grudniowe niedzielne popołudnie, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w remizie OSP w Będkowicach odbyło się niecodzienne spotkanie mieszkańców i zaprzyjaźnionych gości, wśród których znaleźli się: ks. Proboszcz Zdzisław Targosz, Wójt Gminy Tadeusz Wójtowicz, Prezes OSP Jacek Gąska, Prezes Stowarzyszenia Sokolica Kazimierz Dobrzański, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Będkowicach Jolanta Kasperczyk z całym gronem pedagogicznym szkoły oraz Dyrektorzy poszczególnych szkół z terenu gminy: Alina Zielonka, Anna Zajączkowska, Anna Bondyra i Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Joanna Patej.

A wszystko za sprawą jasełek w wersji na wesoło, w których wzięli udział uczniowie będkowickiej szkoły podstawowej, ich rodzice oraz zespół Będkowianie i druhowie OSP w Będkowicach.

Sama inscenizacja i żywa szopka wywołały dużo pozytywnych emocji, w tym wiele radości, uśmiechu a zarazem wzruszenia. Występ przeplatany był niesamowitym tańcem w wykonaniu pań z zespołu Będkowianie. Poprzez swoje role aktorzy bardzo sugestywnie przedstawili główne problemy współczesnego świata, świata w którym coraz częściej zacierają się granice między dobrem i złem, świata w którym dobro nieustannie walczy ze złem, ale w jasełkach zawsze zwycięża to pierwsze. Podczas uroczystości nie zabrakło też pięknych kolęd w wykonaniu chórku szkolnego przy akompaniamencie pani Izabeli Podobińskiej. Po inscenizacji jasełek miał miejsce jeszcze występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Będkowicach, które pod kierunkiem Pani Pauliny Dudzik zatańczyły z „przytupem” i energią do kilku melodii z płytoteki światowej m.in. kolędę „Merry Christmas Everyone". W trakcie uroczystości dzieci prowadziły również kiermasz świąteczny, oferując piękne, oryginalne ozdoby świąteczne, które wcześniej samodzielnie wykonywały pod opieką Pani Joanny Zięblińskiej.

Zaprezentowane jasełka, kolędy, pastorałki, tańce zebrały gromkie brawa. Innowacyjny sposób przekazu treści spowodował, że każdy uczestnik mógł chociaż na chwilę „dotknąć" magii świąt. Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela. Po części artystycznej odbyła się Wigilia z udziałem zaproszonych gości oraz wszystkich zebranych mieszkańców, która przebiegała w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania. Były płynące z głębi serca życzenia, które złożyli wszystkim mieszkańcom: Wójt Gminy pan Tadeusz Wójtowicz, sołtys wsi - Marzena Bień, Prezes OSP Jacek Gąska, Dyrektor szkoły w Będkowicach - Jolanta Kasperczyk oraz w imieniu całego Zespołu Będkowianie – Grażyna Mirek. Po połamaniu się opłatkiem i złożeniu sobie życzeń wszyscy zasiedli do wigilijnej wieczerzy. Na odświętnie przygotowanym stole nie zabrakło wspaniałych wigilijnych potraw. Dziękujemy wszystkim za tak liczny udział, pomoc i przygotowanie tej uroczystości. Na koniec chcielibyśmy z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz zbliżającego się Nowego Roku życzyć wszystkim przyjaciołom i sprzymierzeńcom - miłości, rodzinnego ciepła, pozytywnej energii, nadziei a zwłaszcza wiary, że to, co wspólnie robimy ma sens, bo jak głosi przysłowie „Wiara czyni cuda”.

2014-12-30