Jestem – myślę – nie śmiecę

Trzecia akcja sprzątania Wierzchowia zaplanowana przez Radę Sołecka miała na celu zachęcić do refleksji nad stanem środowiska naturalnego w otaczającej nas rzeczywistości. Poradzimy sobie z problemem odpadów tylko wtedy, kiedy będziemy świadomi, jak wiele zależy od nas. Żeby to się udało, każdy z nas musi być świadomy, że należy przede wszystkim śmiecić mniej.

Celem tegorocznej akcji było uporządkowanie i oczyszczenie ze śmieci miejscowości, oraz miejsc rekreacji i wypoczynku turystów min. okolic jaskini Wierzchowskiej. Zaplanowana na 26.04.2014 akcja sprzątania ze względu na warunki pogodowe nie odbyła się, ale została przeniesiona na 01.05.2014. Tym razem pogoda sprzyjała ochotnikom i o godz. 10.00 akcja została rozpoczęta.

W tym wolnym dniu od pracy mieliśmy sporo do zrobienia - by jak najlepiej wykonać zadanie. Z dużą satysfakcją możemy stwierdzić, że cel został osiągnięty. Pięć grup ochotników zebrało z naszego terenu 86 worków śmieci, usunięto dwa dzikie wysypiska. Niestety ilość zebranych śmieci świadczy, że czyste środowisko dla wielu ludzi  to nadal obce hasło. Naszą pracę zakończyło spotkanie przy grillu, który pomógł zorganizować GOKIS, podczas którego uczestnicy mogli podzielić się swoimi wrażeniami.

Dziękuję wszystkim uczestnikom naszej akcji, którzy nie zawiedli organizatorów - dzieciom, młodzieży, OSP z Białego Kościoła wraz z  druhami z MDP za pomoc w czyszczeniu parkingu i placu w centrum Wierzchowia oraz Urzędowi Gminy za zaopatrzenie w worki i rękawiczki ochronne oraz zapewnienie odbioru zebranych śmieci.

„Jest czysto nie tam gdzie się sprząta, lecz tam gdzie się nie śmieci”

Akcja „Sprzątanie świata” niech się stanie pretekstem do tego, żeby każdego dnia, na nowo odpowiedzialnie i świadomie korzystać ze środowiska. Bo przecież dość łatwo zapominamy o podstawowych i najprostszych, a dla nas dostępnych sposobach, dzięki którym nasz negatywny wpływ na środowisko zmniejsza się. Dlatego ważne jest, aby prawidłowo postępować z odpadami i by było ich jak najmniej.

Piotr Koczułap

2014-05-08