Kontrast
A A A
Polski Wielka Wieś na Facebooku

My  SWOJE chwalimy!

W ramach realizacji projektu „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę po gminie Wielka Wieś. 15 kwietnia spod szkoły ruszyli najmłodsi z kl. „0”-III, zaś 24 kwietnia ich śladem pojechali uczniowie klas starszych. 
Pierwszym przystankiem w naszej podróży był zabytkowy kościół pw. Św. Wojciecha w Modlnicy wchodzący w skład Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Z jego historią, patronem oraz architekturą zapoznał nas ks. Proboszcz Jan Adamus. Mieliśmy okazję przyjrzeć się wyjątkowemu wnętrzu, które zdobią XVII-wieczne ołtarze, renesansowa polichromia, czy barokowa chrzcielnica. Niektórzy mieli także okazję wspiąć się na zabytkową ambonę, z której niegdyś głoszono kazania. Na koniec nasze wrażenia spotęgował spacer Drogą Krzyżową umiejscowioną za kościołem. Stamtąd zaś skierowaliśmy się w stronę znanego - choć trudno dostępnego dla gości – Dworku Konopków.
Obiekt wzbudził wśród wszystkich prawdziwy podziw – majestatyczny z zewnątrz, w środku urządzony w duchu sarmackim. Uczniowie zwrócili uwagę na piękny i charakterystyczny dla kultury szlacheckiej wystrój. Szczególne zainteresowanie wzbudził salonik myśliwski ze zbiorem łowieckich trofeów i obrazów o tematyce myśliwskiej. Natomiast rozciągający się wokół dworu park krajobrazowy zachwycił wszystkich pięknem rozkwitającej wiosny.
Zorganizowana wycieczka miała uświadomić uczniom, że w historię Gminy Wielka Wieś wpisane są nie tylko zabytki architektoniczne, ale przede wszystkim miejsca pamięci narodowej. W drodze do kościoła w Giebułtowie zatrzymaliśmy się więc na cmentarzu w Modlnicy, by pochylić się nad grobem żołnierzy i uczcić chwilą ciszy pamięć o bohaterach narodowych. 

Kościół parafialny pw. Św. Idziego w Giebułtowie był naszym kolejnym przystankiem. Zainteresowanie młodszych uczniów wzbudziła drewniana dzwonnica oraz 27 krzyży ustawionych wzdłuż kościoła, które symbolizować mają lata pontyfikatu Jana Pawła II. Wystrój kościoła podkreśla drewniany rokokowy ołtarz, a także wykuta w kamieniu tablica nagrobna. Wszyscy mogli skorzystać z okazji i wejść na ambonę lub stromymi schodami na chór, z niego zaś podziwiać polichromie zdobiące wnętrze. Starsi uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o uwiecznionych na polichromii świętych: św. Idzim, św. Wojciechu i św. Dionizym.

Na giebułtowskim kościele skończyła się podróż najmłodszych z oddziałów przedszkolnych i klas I-III. Starsi uczniowie udali się jeszcze do Doliny Kluczwody, gdzie znajdują się odtworzone słupy graniczne, przypominające o podziale obecnej gminy w okresie rozbiorów pomiędzy dwa zabory: austriacki i rosyjski. Był to ostatni punkt wycieczki dla klas IV-V, natomiast klasa VI udała się z wizytą do Urzędu Gminy Wielka Wieś. Na miejscu powitał nas sam urzędujący gospodarz – wójt gminy Pan Tadeusz Wójtowicz, który z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem oprowadził nastoletnich obywateli po UG. Szóstoklasiści słuchali z zaangażowaniem, o czym świadczy fakt, iż błyskawicznie uporali się z otrzymanymi zadaniami – problemami do rozwiązania na terenie urzędu. Młodzi dziennikarze przeprowadzi szczery wywiad z Panem T. Wójtowiczem, który już wkrótce będzie można przeczytać w szkolnym biuletynie „Konar”. 
tekst: Agnieszka Habina
i Paulina Piotrowska

Tagi dla strony:

2014-04-30