Kontrast
A A A
Polski Wielka Wieś na Facebooku

Realizujemy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Trwa realizacja Programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek" Priorytet 2 w ramach którego Gminna Biblioteka Publiczna pozyskała pieniądze na zakup nowości książkowych zgodnie z potrzebami szkół z Wielkiej Wsi oraz z Białego Kościoła.

W tym roku program adresowany jest do tych dwóch szkół, natomiast w przyszłości  planujemy pozyskać środki i wzbogacić biblioteki szkolne we wszystkich instytucjach oświatowych na terenie naszej gminy.  Zgodnie ze strategią Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego aktualnie realizowany w naszej gminie Program Rozwoju Czytelnictwa  przewidziany jest na lata 2014-2020.

Z pozyskanych funduszy zakupiono  rozmaite i ciekawe nowości  książkowe,  uwzględniając  również lektury szkolne, tak aby uczniowie uczęszczający do szkół mieli jak najbliżej po książkę. Do Szkoły w Wielkiej Wsi przekazano 103 egzemplarze, natomiast w bibliotece szkolnej w Białym Kościele księgozbiór powiększył się o 112 egzemplarzy.  

W ramach realizowanego Programu Rozwoju Czytelnictwa Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi oraz szkoły z Białego Kościoła i Wielkiej Wsi rozpoczęły działania mające na celu rozbudzenie wśród dzieci aktywności czytelniczej.  Przystępując do tego projektu zależało nam, aby dzieciom przekazać miłość do książek ponieważ nie rodzimy się z potrzebą czytania. Rozbudzić czytanie możemy przez kontakt z książką atrakcyjną, taką która sprawi dziecku radość. Dlatego też na pierwsze zajęcia wybrano kultową minipowieść „Sceny z życia smoków” Beaty Krupskiej.

Dzieciom z Białego Kościoła i z Wielkiej Wsi w bibliotece przeczytał  Wójt Gminy Wielka Wieś Tadeusz Wójtowicz, który cyklicznie angażuje się w głośne czytanie dzieciom przy różnych inicjatywach podejmowanych przez bibliotekę. W Szkole Podstawowej w Białym Kościele dzieciom czytali również przedstawiciele  OSP w Białym Kościele. Pan Bartłomiej Jastrzębski i  pan Grzegorz Szopa przeczytali fragmenty dwóch pozycji wydawniczych: „Nowe kłopoty detektywa Pozytywki” i „Mysi domek: Sam i Julia w cyrku”. W listopadzie z dziećmi spotkają się jeszcze przedstawiciele z Młodzieżowej Rady Gminy oraz Białokościelanki.

Już 17 listopada w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi odbędzie się konkurs międzyszkolny, w którym uczestnicy będą zmagać się z zadaniami dotyczącymi lektury szkolnej „Pinokio”. O kolejnych działaniach w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa będziemy Państwa informować na bieżąco.


Tekst: GBP

Tagi dla strony:

2014-11-06