Niezwykła 200. rocznica urodzin Kolberga w Modlnicy

W wigilię 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga – patrona Gimnazjum w Modlnicy społeczność szkolna postanowiła zaprosić do wspólnego, radosnego świętowania wszystkich, dla których ważna jest pamięć czasów minionych i dbałość o tradycję. Niezwykle cieszy również fakt, że o Kolbergu przypomniano sobie w wymiarze ogólnokrajowym, obwołując Rok 2014 Jego imieniem.

Na program święta złożyło się kilka kluczowych elementów. Pierwszym z nich jest projekt edukacyjnych zrealizowany przez uczniów gimnazjum pt. „Śladami Oskara Kolberga. Egzystencja folklorysty, etnografa i kompozytora”. Osadzony w konwencji niemego kina pokaz ukazał wybrane elementy z życia człowieka, na którym skoncentrowana była uwaga. Wykorzystano w nim również fragment z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Z tego samego eposu zaczerpnięto fragment wykorzystany w kolejnym punkcie programu – czyli w prezentacji piękna pejzażu polskiej przyrody i wsi w warstwie audiowizualnej. Uczniowie Gimnazjum chcieli zaznaczyć w ten sposób, że w rodzimej literaturze od zawsze utrwalano to, co później stało się treścią życia Oskara Kolberga.

W dalszej części uroczystości na program artystyczny złożył się występ Zespołu Pieśni i Tańca „KOMES” z Kędzierzyna-Koźla. Przez lata zespół uczestniczył w wielu przeglądach, konkursach, imprezach krajowych i zagranicznych. Zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół jest organizatorem wielu imprez folklorystycznych o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Popularyzuje obrzędy i zwyczaje regionu śląskiego jak również innych regionów Polski. W repertuarze posiada tańce, pieśni oraz dysponuje bogatym zestaw kostiumów z różnych regionów. Zaproszeniu Zespołu do Modlnicy przyświecała chęć podkreślenia uniwersalności pracy Kolberga i przypomnienia, że dotyczyła ona ogromnego obszaru kulturowego, ale też geograficznego.

Nie mogło jednak zabraknąć również występów modlnickich gimnazjalistów. W przerwie występu zespołu „Komes” część z nich wykonała przyśpiewki ludowe przy wybornym akompaniamencie. Dwóch chłopców przybliżyło zebranym lokalną tradycję Pucheroków związaną ze świętami wielkanocnymi, prezentując orację. Po drugiej części występu zespołu „Komes”, mocnym uderzeniem na koniec był tańczony przez uczniów w osiem par krakowiak, przygotowany również jako projekt edukacyjny.

Programowi artystycznemu towarzyszyły dwie wystawy fotograficzne; jedna – prac nadesłanych do konkursu pt. „Dawna ludowość dziś” z możliwością oddania głosu na najciekawszą; druga „Rodzina na ludowo” ukazująca żywotność tradycji stroju ludowego na przestrzeni lat.

Społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Modlnicy uczciła urodziny patrona Gimnazjum jak należy – radośnie. Miejmy nadzieję, że jest zadowolony, iż jego praca nie idzie w zapomnienie.

Więcej zdjęć z tej uroczystości można znaleźć tutaj: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.676674425709292.1073741841.111858648857542, a wkrótce materiał wideo na gminnym kanale YouTube: https://www.youtube.com/playlist?list=FLt2Ij_uyuV9cLO9tkYexGVQ
2014-02-24