Kontrast
A A A
Polski Wielka Wieś na Facebooku

Obchody 11 listopada

11 listopada obchodziliśmy święto odzyskania niepodległości. 96 lat temu po 123 latach niewoli udało się odzyskać niepodległość. Udało się, gdyż jako naród potrafiliśmy się pomimo różnic, porozumieć dla dobra ojczyzny. Uroczyste obchody rozpoczęły się już rano w kościołach parafialnych gdzie na mszach za Ojczyznę modlili się mieszkańcy. Podniosły charakter uroczystości nadawały poczty sztandarowe, orkiestra dęta czy też pieśni patriotyczne.

Władze samorządowe złożyły również symboliczny wieniec na grobie powstańców w miejscowości Szyce.

Niepodległościowa Jedenastka

Obchody Święta Niepodległości w Będkowicach

11 listopada uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny rozpoczęły się obchody Święta Niepodległości w miejscowości Będkowice. Chwilę wcześniej uczniowie z będkowickiej szkoły podstawowej przypinali wszystkich wchodzącym do świątyni własnoręcznie zrobione biało-czerwone kotyliony dla podkreślenia rangi tego szczególnego dnia. Po mszy uczniowie, Druhowie OSP, zespół Będkowianie i liczni mieszkańcy stworzyli Niepodległościowy Pochód, który udał się pieszo do Doliny Będkowskiej. Tam na płycie - upamiętniającej poległych w okresie wojny, którzy zginęli za ojczyznę - złożono kwiaty i zapalono znicze. Nie zabrakło też wzruszających słów i pieśni patriotycznych. Sama płyta została odnowiona w 2010 roku w ramach projektu pn. „Ocalić od Zapomnienia”- współfinansowanego ze środków budżetowych Gminy Wielka Wieś, a także dzięki pracy społecznej samych mieszkańców. Od tego czasu w Święto Niepodległości społeczność Będkowic składa w tym miejscu kwiaty, pali znicze… Natomiast w tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy zorganizować tzw. Niepodległościowy Pochód - który miejmy nadzieję, na stałe wpisze się w harmonogram uroczystości patriotycznych w Będkowicach. Była to prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu. Cieszy fakt, że tak liczna grupa zechciała z tej lekcji skorzystać.

11 listopada w Przedszkolu
Samorządowym w Modlniczce

Tradycją naszego przedszkola są coroczne obchody Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Aby przybliżyć naszym podopiecznym ten temat zapraszamy gości, którzy w ramach wzmacniania przywiązania do kraju ojczystego poprzez kontakt z kulturą, prezentują swój program artystyczny. W tym roku gościliśmy w naszym przedszkolu gimnazjalistów z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Modlnicy. Uczniowie gimnazjum, ubrani w stroje krakowskie, przedstawili program folklorystyczny. Po występach gości przyszła pora na nasze przedszkolaki, które zaprezentowały przed starszymi kolegami ulubionego krakowiaka. Spotkanie to dostarczyło wszystkim wiele radości oraz wzmocniło postawę szacunku do kraju ojczystego. Uroczystość została zorganizowana w świetlicy wiejskiej w Modlniczce. Na tę uroczystość zostały również zaproszone dzieci ze Szkoły Filialnej w Modlniczce.

Katarzyna Wiśniewska

Tagi dla strony:

2014-11-12