Obchody dnia Św. Floriana i poświecenie samochodu pożarniczego dla OSP Wielka Wieś

Obchody tegorocznych świąt majowych w Gminie Wielka Wieś, skupiły się głównie wokół Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielkiej Wsi, która w tym roku z okazji święta swojego patrona Floriana, otrzymała wyjątkowy prezent- wóz strażacki.

Zanim jednak usłyszeliśmy jego pierwszą syrenę, wszyscy strażacy ochotnicy z gminy oraz zaproszeni goście, zgromadzili się na mszy świętej w kościele pw. Św. Mikołaja w Białym Kościele, której przewodniczył  ks.  Artur Kardaś kapelan strażacki na terenie gminy. 

Następnie uroczystości przeniosły się na plac przed Szkołą  Podstawową w Wielkiej Wsi, gdzie część oficjalna,  przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego granego przez Orkiestrę Dętą GOKiS, rozpoczęła się  wciągnięciem na maszt flagi państwowej  oraz poświeceniem wozu strażackiego. Kolejno nastąpiło odznaczenie medalami zasłużonych strażaków.

Podniosłą dotąd atmosferę rozluźnił chrzest wozu bojowego. Okazuje się, że  Mieszko, który swe symboliczne imię otrzymał w 1050 rocznicę Chrztu Polski, był bardzo oporny i chrzestna mama- Pani Justyna Kołodziejczyk - po trzykroć próbując, nie dała rady rozbić szampana o jego hak. Wtedy to właśnie przydała się męska dłoń ojca chrzestnego Pana Grzegorza Janeckiego, który celnie uderzając roztrzaskał butelkę, a mocno wstrząśnięty szampan „ochrzcił” Mieszka.

Radosny klimat świętowania sprzed zderzaka wozu strażackiego przeniósł się na scenę, którą na początek w swoim programie artystycznym opanowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi. Nie zabrakło strażackich piosenek oraz tańców, dało się odczuć, że już dla dziecka „być strażakiem” to brzmi dumnie. Kolejno na scenie pojawiły się panie z Klubu Seniora deklarując, że z otwartymi ramionami przyjmą zięcia-strażaka. Zaskoczyły  tym razem Wielkowsianki.  Nie tylko zaprezentowały przebojowość na scenie, ale także „bojowość strażacką”, może poza białymi tenisówkami, które w gaszeniu ognia nie koniecznie się sprawdzą, natomiast w tańcu jak najbardziej, co z resztą można było sprawdzić na wieczornej zabawie.

Mnóstwo gratulacji i podziękowań popłynęło dla  naszych strażaków w czasie uroczystych przemówień. W szczególności Wójt Gminy Wielka Wieś Tadeusz Wójtowicz podkreślił znaczenie pracy strażaków ochotników w naszej gminie. Nawiązał on również do zbliżającego się Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, podkreślając jakie znaczenie dla wszystkich obywateli mają gwarantowane przez nią prawa. O trudnych czasach w jakich owa Konstytucja była uchwalana przypomniała młodzież ze Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi, przenosząc nas w czasie do 1791 roku. Całość części artystycznej dopełnił uroczysty Polonez odtańczony przez uczniów szkoły.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację strażackiego święta. W szczególności:  Pani Marcie Stochalskiej dyrektor Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi wraz gronem pedagogicznym za przygotowanie artystyczne uczniów oraz gościnne przyjęcie w szkole, księdzu Arturowi Kardasiowi za odprawienie mszy świętej oraz poświęcenie samochodu, Wielkowsiankom za przygotowanie słodkiego poczęstunku, sołtysowi Wielkiej Wsi za prezent w postaci koszulek specjalnie dedykowanych OSP Wielka Wieś, Orkiestrze Dętej GOKiS za uświetnienie przemarszu oddziałów.Tagi dla strony:

2016-05-02