Kontrast
A A A
Polski Wielka Wieś na Facebooku

Oddaj krew - podziel się życiem!

W sobotę, 13 września 2014 r. Ochotnicza Straż Pożarna z Białego Kościoła organizuje akcję honorowego oddawania krwi pod hasłem „ODDAJ KREW – PODZIEL SIĘ ŻYCIEM!”, której patronuje również Tadeusz Wójtowicz - Wójt Gminy Wielka Wieś. Krew będzie można oddać w budynku Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele w godzinach: 10.00 – 14.00.

Nad prawidłowym przebiegiem całej akcji bezpośrednio czuwać będzie personel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Krakowa. Dawcą krwi może zostać każda zdrowa osoba, która ukończyła 18 lat, nie spożywała alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi. Warto też wcześniej wypić ok. 1,5 litra płynów w ciągu doby przed oddaniem krwi, a rano spożyć lekkostrawny i niskokaloryczny posiłek. Kandydat na dawcę krwi powinien również posiadać ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzający jego tożsamość oraz numer PESEL.

Jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu naszej gminy niejednokrotnie uczestniczyły w ratowaniu ludzkiego życia, a strażacy doskonale wiedzą, ile krwi traci człowiek w wyniku wypadku, bo nie raz i nie dwa wiedzieli to na własne oczy. Niestety z problemem braku krwi wciąż borykają się szpitale, bo nie da się jej niczym zastąpić, jak dotąd nie ma dla niej żadnego substytutu. Stąd właśnie pomysł OSP z Białego Kościoła na zorganizowanie takiej akcji właśnie na terenie naszej gminy, przez którą przecież przebiega droga Krajowa nr 94, na której też nie brak wypadków.

Trzeba zaznaczyć, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, zajmuje naprawdę niewiele czasu, a decyzja o oddaniu krwi to być może początek nowej – „drugiej drogi” innego człowieka. To tylko jedno ukłucie, a oddana krew może uratować czyjeś życie – może osoby dorosłej, może małego dziecka… Poza tym, nie wiemy, czy kiedyś my sami lub ktoś z naszych bliskich nie będzie jej potrzebował. Zatem wszystkich, którzy zdają sobie sprawę z tego, że krew jest darem życia - zwłaszcza dla tego, który w tym momencie jej potrzebuje -zapraszamy do wzięcia udziału w akcji.

Bartłomiej Jastrzębski
Wiceprezes OSP Biały Kościół

Tagi dla strony:

2014-09-03