Kontrast
A A A
Polski Wielka Wieś na Facebooku

Odkrywanie tajemnic okolicy – questing

„Odkrywanie tajemnic okolicy – guesting” – pod taką nazwą odbyło się szkolenie w dniu 9 maja 2014 r. w Multimedialnym Centrum Edukacji Lokalnej w Szycach. Tajemnice okolicy odkrywali uczniowie szkół z Michałowic, Raciborowic, Modlnicy, a także osoby szczególnie zainteresowane tematem.
W tematykę questingu wprowadzał uczestników Krzysztof Florys z Fundacji MiLa (Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych), który wierzy w potencjał pozornie nieciekawych i nieodkrytych miejsc, którym pomaga jako trener questingu. Uczestnicy szkolenia zadawali pytania, dociekali - okazało się, ze temat ten jest dla młodych ludzi bardzo ciekawy. Były osoby, które tworzą samodzielnie questy i chciały dowiedzieć się jak to robić profesjonalnie. Prowadzący wyjaśniał różnicę między questem, a podchodami – gra terenowa dla dzieci i młodzieży, kiedyś bardzo często organizowana szczególnie wśród harcerzy. Wyjaśnił, że do questu nie potrzeba, zgrabnie ujmując obsługi. Questing to metoda odkrywania dziedzictwa miejsca, polegająca  na tworzeniu nieoznakowanych tras, które można zwiedzać podążając za wskazówkami, zawartymi w wierszowanych wskazówkach – czyli quest. Każdy quest ma swój punkt startu, a kolejne miejsca na  trasie  odnajduje się poprzez znalezienie odpowiedzi na zagadkę i wyszukanie w terenie miejsca, które pasuje do rozwiązania – może to być na przykład grupa pięciu drzew, albo liczba, która jest datą powstania jakiegoś budynku, rzeźba w terenie czy specyficzny detal architektoniczny.  Na końcu szlaku umieszczona  jest  skrzyneczka – skarb, w której znajduje się pieczątka, potwierdzająca przebycie całej trasy.
Po przybliżeniu tematyki questu od strony teoretycznej uczestnicy wybrali się w teren. Obejrzeli centrum Modlnicy, gdzie znajduje się mały drewniany kościółek z XVI w pod wezwaniem Świętego Wojciecha znajdujący się na trasie szlaku architektury drewnianej, barokowo-klasycystyczny Dwór Konopków z II poł. XVIII wieku , otoczony pięknym parkiem ze starym drzewostanem. Budynek ten to doskonały przykład polskiej architektury dworskiej. W trakcie tej wędrówki uczestnicy bacznie obserwowali miejsca, które oglądają, czytali dostępne tam informacje – służyło to zebraniu jak największej liczby wiadomości, by móc przygotować trasę potencjalnego questu.
Po powrocie z pouczającej wędrówki rozpoczęła się burza mózgów. Wszyscy zebrani zostali podzieleni na grupy, prowadzący przydzielił im odcinki do których musieli stworzyć rymowane wierszyki, stanowiące pytanie, na którego odpowiedź była zielonym światłem do pójścia dalej trasą questu.
Wszyscy uczestnicy z wielkim entuzjazmem i zadowoleniem ocenili zajęcia, wyrażając chęć uczestniczenia w kolejnych tego typu przedsięwzięciach.

Tagi dla strony:

2014-05-14