Wolni od azbestu

W pochmurny październikowy poranek aula w Szkole Podstawowej  im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele pełna była uśmiechów naszych uczniów, nie brakowało dobrej zabawy. A to wszystko za sprawą gości, którzy  prowadzili z dziećmi warsztaty pt.  „Wolni od azbestu”.

Na początku spotkania uczniowie kl.1-3 mieli przyjemność poznać smoka o imieniu Azbestodont. Następnie prowadzący  pokazali zdjęcia przedstawiające robotników demontujących azbest podczas swojej pracy i omówili krótko szkodliwy wpływ azbestu na nasze zdrowie, a przede wszystkim na nasze płuca. Dzieci z wielkim entuzjazmem wcieliły się w role pracowników demontujących azbest. Zostały wyposażone w specjalne stroje oraz maseczki, aby być w pełni bezpiecznym.

Uczniowie bawili się podrzucając piłeczki, na kolorowej chuście Klanza, które symbolizowały szkodliwy azbest, zachowując ostrożność i bacznie pilnując, aby piłeczki nie spadły.

Na koniec spotkania dzieci zostały obdarowane grami edukacyjnymi oraz plakietkami. Myślę, że po dzisiejszym spotkaniu: Każde dziecko dobrze wie, że mieć na dachu azbest jest źle.  Warto wiedzieć, że 40 gmin z Małopolski uczestniczy w 4-letnim programie, umożliwiającym usuwanie i składowanie materiałów azbestowych z budynków prywatnych i komunalnych.

Przedsięwzięcie umożliwia demontaż i składowanie rakotwórczych odpadów azbestowych oraz zabezpieczenie około 20 tys. ton materiałów budowlanych z zawartością azbestu. Gmina Wielka Wieś również bierze udział w tym projekcie.

tekst i foto: SP Biały Kościół

2014-10-23