Kontrast
A A A
Polski Wielka Wieś na Facebooku

Projekt „Żywność strajkuje"

Co roku wyrzucamy 1,3 mld ton jedzenia. Stanowi to 1/3 ilości produkowanej żywności nadającej się do spożycia. W Europie marnuje się 100 mln ton żywności.

W typowym domu Europejczyka wyrzuca się do kosza 20-30% kupionego jedzenia, 2/3 nadawałoby się jeszcze do spożycia.

Badania ankietowe prowadzone na temat marnowania żywności jednoznacznie mówią, iż dzieci w Polsce nie szanują jedzenia. To paradoks – milion dzieci żyje w skrajnym ubóstwie w Polsce i nie ma szans na regularne, odżywcze posiłki, skąd zatem brak szacunku do żywności? Efektem braku szacunku jest właśnie marnowanie jedzenia i zanik wrażliwości na osoby żyjące w biedzie.

Dlatego projekt „Żywność strajkuje”, realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży POZYTYWKA wraz ze Szkołą Podstawową oraz Gimnazjum w Białym Kościele, został skierowany do młodych odbiorców, by budować ich świadomość problemu.
W ramach projektu zostało podjętych szereg działań, między innymi:
•    Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, na których oprócz wiedzy dotyczącej zapobiegania marnowaniu żywności, przygotowali także plakaty promujące projekt;
•    Odbyły się warsztaty wyjazdowe na wysypisko śmieci, by uzmysłowić skalę problemu – zobrazować ilość wyrzucanego jedzenia;
•    Młodzież wspólnie komponowała posiłek tak, aby nie marnować produktów żywnościowych;
•    Razem z Bankiem Żywności w Krakowie, uczestnicy projektu zorganizowali akcję na terenie krakowskiego hipermarketu, w czasie której przekazywali zdobytą wiedzę na temat marnowania żywności i sposobów zapobiegania temu zjawisku;
•    Uczestnicy projektu przeprowadzili zbiórkę żywności na terenie swoich miejscowości
•    Przeprowadzono konkurs na logo projektu, a zwycięska praca została wydrukowana na ekologicznych torbach zakupowych.
Te i szereg innych działań podsumowano w czasie piątkowego spotkania, które odbyło się w Gimnazjum w Białym Kościele. Młodzież ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum, która brała udział w projekcie, a także zaproszeni goście, mieli możliwość obejrzenia prezentacji dotyczącej zapobiegania marnowaniu żywności. Wręczono nagrodę dla zwycięzcy konkursu na logo projektu – został nim Arkadiusz Janik, uczeń Szkoły Podstawowej w Białym Kościele.
Wszystkim uczestnikom i zaproszonym na podsumowanie gościom, wręczono torby z logo projektu.

Projekt współfinansowany jest ze środków Gminy Wielka Wieś, w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

Tagi dla strony:

2015-11-30