Przedszkolaki i muzyczny świat dźwięków

Nie tak dawno informowaliśmy Państwa o dotacji w wysokości 8005,00 zł z Fundacja BGK im. Jana Kantego Steczkowskiego w ramach VII edycji konkursu grantowego „Na dobry początek” przyznanej Gminnej Bibliotece Publicznej w Wielkiej Wsi na realizację projektu „Odkryj świat dźwięków czyli o czym szumią rurki...”.

W lutym br. rozpoczęliśmy jego realizację i do końca czerwca będą odbywać się działania zaplanowane w ramach tego projektu. Partnerem biblioteki w tym przedsięwzięciu jest Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele, a głównym odbiorcą są przedszkolaki z Modlniczki oraz ich rodzice.

W piątek (06 marca 2015 r.) w Przedszkolu Samorządowym w Modlniczce odbyły się kolorowe, ciekawe i bardzo inspirujące zajęcia dla wszystkich dzieci. Obie grupy przedszkolne, Biedroneczki i Puchatki, zapoznały się z instrumentami, jakim są różnobarwne Bum Bum Rurki. Było dużo śmiechu, zabawy i nauki. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu „Odkryj świat dźwięków, czyli o czym szumią rurki….”

Zajęcia przeprowadził profesjonalista – pan Dawid Gacek, który jest z wykształcenia muzykiem. Jest też pasjonatem muzyki i od kilku lat prowadzi zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem Bum Bum Rurek dla różnych grup wiekowych. Jego entuzjazm i zaangażowanie udzieliły się dzieciom. Przedszkolaki poznały dźwięki niskie (które wydają długie rurki) i dźwięki wysokie (wydawane przez rurki krótkie). Nauczyły się w jaki sposób wydobywać dźwięki z Bum Bum Rurek (pomysły były rozmaite) i dlaczego mają one tak wiele kolorów. Dowiedziały się, że jest to instrument prosty, ponieważ bardzo prosto wydobyć z niego dźwięk. Żeby stworzyć orkiestrę, która zagra znaną melodię potrzeba stosunkowo niewiele. Wystarczy sprawny „dyrygent”, który będzie dawał znaki, jaki kolor rurek gra oraz skoncentrowany „zespół”. Potrzebne są również próby, aby nabrać pewności, wypracować rytm i nauczyć się współpracy.

Gminna Biblioteka w Wielkiej Wsi przekazała do Przedszkola w Modlniczce zestawy Bum Bum Rurek, aby nauka przez zabawę mogła być kontynuowana.

Bum Bum Rurki pomimo swej prostoty bardzo dobrze wpływają na rozwój dziecka oraz pobudzenie kreatywności. Zagadnienia, które są poruszane podczas pracy z ich wykorzystaniem, takie jak: rytm, melodia, harmonia, choreografia, angażują dwie półkole mózgowe.

Dodatkowo wybrani opiekunowie przedszkolni wzięli udział w kursie dotyczącym wszechstronności i możliwości edukacyjnych Bum Bum Rurek, które poprowadził pan Dawid Gacek. Przyczyni się to niewątpliwie do zwiększenia atrakcyjności zajęć z wykorzystaniem Bum Bum Rurek.

Ponadto w ramach projektu raz w miesiącu dzieci biorą udział w mini koncertach. Pan Jarosław Janecki – instruktor muzyczny GOKiS  prezentuje wybrane instrumenty i w przystępny sposób objaśnia dzieciom budowę instrumentów, ich zastosowanie i przynależność do grup.

Do tej pory przedszkolaki mogły usłyszeć jakie dźwięki wydobywają się z trąbki, akordeonu, werbli oraz tuby. Po krótkim omówieniu każdego instrumentu, dzieci mogły samodzielnie spróbować zagrać. Jak się okazało, w przypadku trąbki wcale nie było to takie łatwe zadanie do wykonania. Jednak w większości dzieciom udało się zagrać na instrumencie dętym blaszanym.

Podczas trwania projektu opiekunowie przedszkolni czytają dzieciom zabawne i mądre książki dotyczące muzyki i świata dźwięków. Stworzono również mapy tematyczne dotyczące tych zagadnień.

Dofinansowano ze środków Fundacji BGK.

2015-03-13