Rajd Neandertala

Dnia 23 września 2014 odbył się XII „Rajd Neandertala” – rajd terenowy z konkursem dla uczniów gimnazjów z gmin, na których położony jest Ojcowski Park Narodowy. Tym razem współorganizatorem rajdu był Urząd Gminy Wielka Wieś i Gimnazjum w Białym Kościele.

W tym roku wszystkich uczestników w Parku przywitała jesienna aura. Punkt startowy był również pierwszym punktem kontrolnym, każda drużyna otrzymała zestaw 18 pytań testowych z przyrody i historii Ojcowskiego Parku Narodowego i okolic. Kolejnym zadaniem w konkursie, na drugim punkcie kontrolnym, było rozpoznawanie obiektów z terenu OPN na podstawie fragmentów fotografii OPN. Zadaniem uczniów na trzecim punkcie kontrolnym było rozpoznawanie gatunków drzew i krzewów występujących w Parku na podstawie ulistnionych pędów. W tym roku ta część konkursu nie sprawiła większych problemów, uczniowie dobrze radzili sobie z polskimi nazwami gatunków. Na ostatnim punkcie kontrolnym punkty można było zdobyć po prawidłowym rozpoznaniu gatunków zwierząt na zdjęciach. Po odpowiedzi na wszystkie konkursowe pytania uczestnicy udali się do Gimnazjum w Białym Kościele, gdzie odbyło się zakończenie Rajdu. Na miejscu na wszystkich czekały już smaczne kiełbaski i gorąca herbata.

W rywalizacji szkół trzecie miejsce przypadło Gimnazjum w Białym Kościele, a czwarte Gimnazjum w Modlnicy. Nagrody i puchary wręczyli pracownicy Ojcowskiego Parku Narodowego.

M.Biniek, D.Tracz, M.Rabczyńska

2014-09-24