Relacja z zakończenia projektu „Sztuka dla ludu czyli spojrzenie na folklor z wyjątkowej perspektywy”

Za nami uroczyste zakończenie projektu „Sztuka dla ludu czyli spojrzenie na folklor i graffiti z wyjątkowej perspektywy”, które odbyło się 30 września 2014 r. w Gimnazjum w Modlnicy. Projekt realizowany był przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wielkiej Wsi we współpracy z Gimnazjum w Modlnicy oraz Gimnazjum w Białym Kościele. W trakcie uroczystego podsumowania pięciomiesięcznego projektu zaproszeni goście oraz gimnazjaliści klas drugich z Modlnicy i Białego Kościoła mogli jeszcze raz za sprawą projekcji prześledzić jak przebiegał realizowany projekt „Sztuka dla ludu…”. Następnie Wójt Gminy Wielka Wieś Tadeusz Wójtowicz uroczyście odsłonił graffiti związane z miejscowym folklorem oraz wręczył młodzieży gimnazjalnej, która malowała murale (Klaudia Głuch, Klaudia Kulon, Karolina Udziela, Joanna Szewczyk, Magdalena Krokosz z gimnazjum w Białym Kościele oraz Klaudia Litewka, Magdalena Żołnierek, Wiktoria Miroń, Gabriela Kuchta, Magdalena Antkowicz z gimnazjum w Modlnicy) dyplomy potwierdzające ogromne zaangażowanie na rzecz projektu oraz działalności na rzecz środowiska szkolnego. Wójt Gminy Wielka Wieś podkreślił istotność kultury ludowej i jej podtrzymywania zwłaszcza przez młode pokolenie jednocześnie widząc potrzebę znalezienia odpowiedniego miejsca w przestrzeni gminy, w którym młodzież będzie realizować się. W trakcie spotkania przeczytano teksty Oskara Kolberga w oparciu o które namalowano murale. Wystąpił również młodzieżowy zespół folklorystyczny działający przy Gimnazjum w Modlnicy pod kierunkiem Anny Galus. Uczniowie zaprezentowali m.in. krakowiaka oraz zaśpiewali ludowe pieśni dzięki czemu zgormadzeni goście mogli przenieść się w czasy Oskara Kolberga.

Wszystkim osobom zaangażowanym w projekt łączący sztukę komiksu, graffiti z folklorem składam serdeczne podziękowania. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Tekst: J. Patej
Foto: A. Socha