Spotkania z pasjami - Danuta Płatek

Bohaterką siódmego „Spotkania z pasjami” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wielkiej Wsi w ramach programu „Aktywni i Potrzebni – gmina Wielka Wieś przyjazna seniorom” była pani Danuta Płatek – mistrzyni fryzjerstwa z Krakowa.

Spotkanie, które odbyło się 17 lipca dotyczyło historii pani Danuty Płatek - artystki, która dzięki determinacji i wielkiej pasji do tego co się robi, od ponad 60 lat tworzy arcydzieła… na głowach swoich klientów.

Z Panią Danutą rozmawiano o tym jak to jest być fryzjerem, który bywa także terapeutą oraz o tym, że warto mieć w życiu pasję, która może łączyć się również z wykonywaną pracą. Bohaterka spotkania urodziła się w 1939 roku na podkarpaciu. Choć od dzieciństwa marzyła o pracy w zawodzie nauczycielki, to rodzice, którzy dostrzegli w niej artystyczne zdolności wysłali córkę na praktyki czeladnicze do zakładu fryzjerskiego. W wieku 15 lat, z dyplomem czeladnika i ukończonym kursem doszkalania zawodowego pani Danuta postanowiła opuścić rodzinny dom. Chęć rozwoju i zobaczenia świata pokierowała ją do Warszawy. Ostatecznie jednak pani Płatek wybrała Kraków, W roku 1967, jeszcze przed 30 urodzinami zdobywa tytuł mistrza fryzjerstwa, a po 3 latach zaczyna pracę w salonie przy ulicy Stolarskiej (w pasażu Bielaka). Zakład był tym, na co pani Danuta czekała. Panowała tam przyjazna atmosfera i dobra energia co sprawiło, że została tam przez kolejne 40 lat! Salon cieszył się wyjątkową popularnością. Przychodzili tam urzędnicy i inne znaczące osoby. Pani Danuta jest perfekcjonistką, tworzy własny, niepowtarzalny styl - dba o najdrobniejszy szczegół tworzonych przez siebie fryzjerskich ,,dzieł”. Doskonałym sposobem na sprawdzenie swoich umiejętności i podnoszenie kwalifikacji były warsztaty i konkursy dla najzdolniejszych fryzjerów. W efekcie pani Danuta zdobywa kolejne dyplomy i tytuły. Swoje widowiskowe fryzury i zamiłowanie do różnego rodzaju splotów, które daje niepowtarzalny styl, Pani Płatek również fotografuje. Swoimi niezwykłymi umiejętnościami dzieli się z kandydatami do zawodu - również posiada dyplom międzynarodowego instruktora. Choć od 10 lat przebywa na ,,emeryturze” to bynajmniej, nie myśli o zakończeniu kariery zawodowej!

W salonie Pani Płatek nieustająco goszczą zarówno młode klientki jak i panie zaprzyjaźnione z fryzjerką od lat. Trwają również poszukiwania inspiracji na kolejne spektakularne upięcia. Pani Danuta Płatek znalazła się również na okładce czasopisma "Wysokie Obcasy", w którym znalazł się obszerny artykuł o niej i jej pracy: http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,138586,16137286,Danuta_Platek___mistrzyni_fryzjerstwa.html

Celem spotkania było pokazanie, że satysfakcję i zadowolenie można odnaleźć we wszystkim - także w pracy, którą wykonuje się niezmiennie od wielu, wielu lat. Za pomocą spotkania chcieliśmy również pokazać jak dzięki determinacji i pracy nad tym, w co się wierzy i lubi można osiągnąć sukces. Równie ważne jest zwrócenie uwagi na to jak duży wpływ na samopoczucie ma kontakt z innymi ludźmi.

Uczestnikom czas spędzony w bibliotece dodatkowo umiliły słodkości z Cukierni Stochalski w Wielkiej Wsi. Kolejną bohaterką” Spotkanie z pasjami” będzie dr Hanna Krajewska – prezes Polskiego Towarzystwa Archiwalnego, która opowie o zamiłowaniu do historii. Szczegóły dotyczące terminu spotkania pojawią się już wkrótce.

Tekst i foto. GBP

2014-07-18