Światowy Dzień Żywności

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach, kiedy w każdym momencie można wejść do sklepu i kupić to, na co ma się ochotę, marnowanie żywności nie powinno mieć miejsca. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Do marnowania jedzenia w swoim domu przyznaje się aż 30 % Polaków! Najczęściej wyrzucamy pieczywo, wędliny i warzywa. Dla statystycznej polskiej rodziny zakup żywności to aż 25% wszystkich wydatków. Co trzeci Polak przyznaje, że zdarza mu się wyrzucać jedzenie. Średnio w miesiącu każdy z nas marnuje żywność o wartości 50 złotych. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina miesięcznie traci 200 złotych, a w skali roku 2400 złotych. Najczęściej żywność wyrzucają osoby pracujące lub mieszkające w dużych miastach.

Można doszukiwać się wielu przyczyn tego zjawiska: zbyt wiele kupujemy, nie wiemy jak przechowywać produkty żywnościowe, kupujemy produkty niskiej jakości, nie mamy pomysłów na powtórne wykorzystanie produktów.

Młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Białym Kościele, w ramach Światowego Dnia Żywności, wzięła udział w warsztatach „Marnowanie jedzenia to śmierdząca sprawa”. Uczestnicy warsztatów zdobywali wiedzę dotyczącą zapobiegania zjawisku marnowania jedzenia i przekazywali ją młodszym kolegom i koleżankom. Warsztaty zorganizowane zostały we współpracy z Bankiem Żywności w Krakowie.

Projekt współfinansowany jest ze środków Gminy Wielka Wieś, w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

Więcej zdjęć

2015-10-20