Święto chlebem pachnące – dożynki parafialne w Białym Kościele

24 sierpnia br. uroczysta msza św. w kościele pw. św. Mikołaja w Białym Kościele zapoczątkowała wspólne dożynki parafialne Białego Kościoła, Wielkiej Wsi i Wierzchowia. Podczas nabożeństwa zostały poświęcone 3 misternie wykonane wieńce dożynkowe, w których oprócz tradycyjnych zbóż znalazły się jeszcze inne dary ziemi, takie jak kwiaty, owoce i zioła. Wieńce owe, symbolizujące 3 miejscowości, zdobiły później sam plac dożynkowy.

Następnie po mszy św. barwny pochód, w asyście orkiestry dętej GOKiS, przeszedł na plac dożynkowy przy Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele, a tam starostowie tegorocznego święta rolników - Państwo Jolanta i Mieczysław Odrobinowie z Białego Kościoła -zaprosili wszystkich zebranych do wspólnego świętowania. Po czym organizatorzy wręczyli chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich, a jednocześnie symbol życia, radości, sytości i szczęścia panu Tadeuszowi Wójtowiczowi - Wójtowi Gminy Wielka Wieś, pani Krystynie Sułko – Przewodniczącej Rady Gminy oraz pani Annie Zajączkowskiej - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Białym Kościele, dzięki której przychylności uroczystość mogła odbyć się na terenie przyszkolnym.

Następnie wójt gminy w serdecznych słowach zwrócił się do rolników, dziękując im za szacunek, jakim darzą „matkę – ziemię” i pokorę wobec ciężkiej pracy na niej, a następnie uhonorował statuetkami najbardziej zasłużonych gospodarzy ziemi: z Białego Kościoła - Państwa Teresę i Władysława Filipowskich oraz Państwa Stanisławę i Stanisława Łudzików; z Wielkiej Wsi - Państwa Krystynę i Mikołaja Wierzbickich oraz Państwa Dorotę i Janusza Hojdów; z Wierzchowia - Państwa Marię i Jana Kaczmarczyków oraz Państwa Kazimierę i Adama Kowalskich.

Na przekór pogodzie tego dnia nie zabrakło beztroskiej radości, dobrej zabawy, wyśmienitego poczęstunku, delekobrzmiących śpiewów, a nawet tańców, na scenie występowały bowiem: zespół Białołokościelanki, Klub Seniora z Wielkiej Wsi a także zespół Wierzchowianie.

Organizatorzy dożynek białokościelańskich serdecznie dziękują mieszkańcom, przybyłym gościom za wspólną zabawę oraz sponsorom i wszystkim tym, dzięki których wzajemnej współpracy i zaangażowaniu święto rolników, chlebem przecież pachnące, mogło się odbyć.

2014-08-26