Święto chlebem pachnące

20 sierpnia br. uroczysta msza św. w Kościele pw. św. Mikołaja w Białym Kościele zapoczątkowała wspólne dożynki parafialne Białego Kościoła, Wielkiej Wsi i Wierzchowia. Tuż przed nabożeństwem ksiądz proboszcz Marek Wcisło  poświęcił 3 misternie wykonane wieńce dożynkowe, w których oprócz tradycyjnych zbóż znalazły się jeszcze inne dary ziemi, takie jak kwiaty, owoce i zioła. Wieńce owe, symbolizujące 3 miejscowości, zdobiły później sam plac dożynkowy. Starostami tegorocznego święta rolników  byli państwo Teresa i Piotr Litewkowie.

Następnie po mszy św. uczestnicy dożynek w barwnym pochodzie, w asyście orkiestry dętej GOKiS, przeszli na plac dożynkowy przy Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele, a tam dźwięki muzyki rozchodziły się już wkoło, przypominając mieszkańcom o trwającej uroczystości. Podczas oficjalnej części uroczystości wójt gminy  - Tadeusz Wójtowicz - w serdecznych słowach zwrócił się do rolników, dziękując im za szacunek, jakim darzą „matkę – ziemię” i pokorę wobec ciężkiej pracy na niej, a następnie wspólnie z sołtysami  uhonorował statuetkami najbardziej zasłużonych gospodarzy ziemi: z Białego Kościoła – Państwa Agnieszkę i Mariusza Kołodziejczyków; z Wielkiej Wsi - Państwa Bernadetę i Piotra Hojdów; z Wierzchowia - Państwa Renatę i Jacka Sałęgów.

Nie lada atrakcją dożynek był również  oryginalny występ dzieci i młodzieży z naszej gminy, które dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Doliny Prądnika „NASZA DOLINA” z Prądnika Korzkiewskiego biorą udział w warsztatach pod hasłem „Lato w teatrze” organizowanych przez Małopolski Instytut Teatralny.  Uczestnicy tych warsztatów wystąpili w  paradzie inspirowanej tradycyjnym korowodem dożynkowym. Ubrani na biało dzwonili dzwoneczkami i nieśli wiązanki uplecione z polnych kwiatów i ziół. Po paradzie zgromadzeni widzowie mogli zobaczyć pokaz umiejętności kuglarskich przygotowany pod kierunkiem Piotra Krawczyka – dzieci kręciły talerzykami, żonglowały, robiły sztuczki na diabolo i flowersticach.

Na tle bajecznej, ciepłej  „białokościelańskiej”  pogody nie zabrakło beztroskiej radości, dobrej zabawy, wyśmienitego poczęstunku, daleko brzmiących śpiewów, a nawet tańców, na scenie występowały bowiem: Białokościelanki, Wierzchowianie, Wielkowsianki oraz Klub Seniora z Wielkiej Wsi. Natomiast o godzinie 19 zespół Nova Band  piosenką „Jak się bawią ludzie, gdy dożynki we wsi są” rozpoczął zabawę taneczną, która trwała do późnych godzin nocnych.

Sołtys i Rada Sołecka Białego Kościoła, Radny, OSP Biały Kościół  oraz zespół Białokościelanki składają gorące podziękowania sponsorom: Pizzerii Matrix i państwu Żołnierkom, zakładowi  Auto-Mechanika i panu Marcinowi Wojdale, Kwiaciarni Wałuszko, firmie SZWAGR-BUD i panu Damianowi Dzioba, Firmie Budowlanej pana Włodzimierza Szumnego, marketowi Lewiatan-Kram i panu Bogusławowi Stochalskiemu oraz pani Teresie Stochalskiej, Cukierni  pana Zbigniewa Stochalskiego, Piekarni pani Beaty Cader, firmie TK-COLOR i panu Tomaszowi Kwietniowi, firmie KRUK i pani Krystynie Kruk oraz panu Pawłowi Krukowi,  firmie transportowej i panu Wiesławowi Kowalskiemu, Zakładowi Usług Elektrycznych i panu Stanisławowi Windysowi, a także  Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Białym Kościele oraz  osobom prywatnym, które wsparły to przedsięwzięcie.

Organizatorzy dożynek białokościelańskich serdecznie dziękują również  mieszkańcom i przybyłym gościom za wspólną zabawę oraz wszystkim tym, dzięki których wzajemnej współpracy i zaangażowaniu święto rolników, chlebem przecież pachnące, mogło się odbyć.

tekst: Zespół Białokościelanki

2016-08-22