Kontrast
A A A
Polski Wielka Wieś na Facebooku

Tradycje lokalne – rekonstrukcja, promocja, edukacja


18 lutego 2014r w siedzibie MultiCelu w Szycach odbyło się szkolenie z tradycji lokalnych.

W szkoleniu wzięły udział osoby pasjonujące się tematem z racji swoich zajęć, ale i takie, które po prostu interesują się historią lokalną i zwyczajami związanymi ze swoim miejscem zamieszkania. Stawiły się osoby, które pracują w instytucjach kultury, wchodzą w skład zespołów regionalnych, pracują z dziećmi w placówkach oświatowych, a nawet autorka popularnego bloga, w którym porusza temat swojej „małej ojczyzny”.

W pierwszej części spotkania miały miejsce trzy prelekcje. Przykładem dla omówienia zagadnień rekonstrukcji tradycji lokalnych, ich promocji i edukacji była gmina Zielonki. Na szkoleniu można zatem było odbyć wirtualną wycieczkę po gminie i poznać pamiątki historyczne, które łatwo przeoczyć, a są ważne dla lokalnej społeczności, bowiem każda z nich niesie ze sobą historię - przekazywane z pokolenia na pokolenie dziedzictwo niematerialne o dużej wartości.

Z charakterystycznych dla podkrakowskiego folkloru można się było przyjrzeć zwyczajom Pucheroków i Herodów. Przeprowadzono krótkie warsztaty, w czasie których zastanawiano się, jak najlepiej można wypromować dawny zwyczaj. Uczestnicy z Bębła (gmina Wielka Wieś) zastanawiali się, jak przywrócić znany u nich niegdyś zwyczaj typu kolędniczego, polegający na odwiedzaniu domów w zapusty. Jako, że zwyczaj odbywał się na terenie represyjnego zaboru rosyjskiego „kolędnicy” nie zbierali się w duże grupy, tylko w pary - dla niepoznaki chłopak przebierał się za dziewczynę a dziewczyna za chłopca. Wierszyki były krótkie, bo kolęda musiała przebiec szybko, więc wierszyki były krótkie. Różnorodne pomysły uczestników prowadziły do wniosku, że aby podtrzymać zwyczaj liczą się przede wszystkim chęci, a koszty nie są wielkie. Uczestniczy stwierdzili, że kultywowanie zwyczajów ma świetny wpływ na relację dzieci i rodziców, sprawiając że spędzają oni ciekawie czas razem.

W trakcie szkolenia uczestnicy prześledzili pomysł, jaki w gminie Zielonki wykorzystano, by wypromować zwyczaj Pucheroków za pomocą laleczki Pucheroka, na którą przyznano dofinansowanie unijne. Promocja zwyczaju poprzez laleczkę to też ciekawe podróże, spotkania ze znanymi ludźmi, po których zostają pamiątki w postaci fotografii. Ostatnią część szkolenia poświęcono innym inicjatywom z  gmin Korony Północnego Krakowa, które służą zachowaniu tradycji lokalnych.

Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa bardzo serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom szkolenia.

2014-03-03