Kontrast
A A A
Polski Wielka Wieś na Facebooku

Trzy lata starań Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi o certyfikat szkoły promującej zdrowie

Zbliżają się wakacje. Wielu z nas zastanawia się już dzisiaj nad formą wypoczynku. Każdemu zależy, by był on aktywny, zdrowy i bezpieczny. Te wszystkie priorytety nie powinny być okazjonalnymi hasłami, dlatego znalazły swoje odzwierciedlenie w programie Szkoły Promującej Zdrowie, realizowanym od trzech lat w Szkole Podstawowej im. ks. Stanisława Konarskiego w Wielkiej Wsi.

W tym czasie zajęliśmy się następującymi problemami: brak prawidłowych nawyków żywieniowych - 2012/2013 r., niewłaściwy sposób spędzania czasu wolnego - 2013/2014r., niska wiedza na temat konsekwencji nieprawidłowego stylu życia - 2014/2015r. W celu przybliżenia uczniom idei sieci Szkół Promujących Zdrowie, ogłoszony został konkurs na logo Szkoły Promującej Zdrowie. Innowacyjność naszych działań natychmiast dostrzegli i umieścili dziennikarze na łamach Tygodnika Młodych „Gazety Krakowskiej”.

Jedną z większych inicjatyw było zorganizowanie 08 listopada Dnia Zdrowego Śniadania. Pomysł naszej placówki organizacyjnie opierał się na stworzeniu iluzji odbycia morskiej podróży, zatem na krótką chwilę Szkoła Podstawowa w Wielkiej Wsi zamieniła się w okręt zmierzający do Archipelagu Wysp Zdrowego Żywienia, a uczniowie w marynarzy i piratów. Na statku nie zabrakło gości – dietetyka żywienia oraz technologa żywienia. Dziennikarze z Kroniki Krakowskiej uwiecznili ten dzień na taśmie filmowej. Wydarzenie zostało udokumentowane także w Dzienniku Polskim. Analizując problem skrzywień kręgosłupa zaprowadziliśmy do współpracy Laboratorium Wad Postawy i przeprowadziliśmy wśród uczniów akcję ważenia plecaków, a okazją do jej podsumowania był piknik, zorganizowany w naszej szkole pod hasłem „Dzień dla Zdrowia” 27 czerwca 2013 r. Wiedzą merytoryczną wsparła nas pielęgniarka środowiskowa. Na modelu szkieletu ludzkiego zaprezentowaliśmy najbardziej narażone na obciążenie partie kręgosłupa, wystosowaliśmy też list otwarty do dzieci i ich rodziców, uświadamiając im rangę problemu.

W czerwcu tego roku ponowie spotkaliśmy się na pikniku, tym razem pod hasłem „Zdrowe korzenie, zdrowe konary”. Najpierw publiczność obejrzała inscenizację słowno – muzyczną w wykonaniu głównie uczniów klasy piątej i Zespołu Konarsky Band. Młodzi artyści wcielili się w rolę Organizmu i pięciu Zmysłów, które wspominały przedstawione powyżej inicjatywy szkoły podjęte w celu eliminacji priorytetowych problemów.

Wymagania programu - zmierzającego do wpisania naszej szkoły w sieć Szkół Promujących Zdrowie - są wysokie, ale cały czas motywuje nas innowacyjność pomysłu, indywidualne oraz możliwość samorealizacji tak placówki, jak całej społeczności szkolnej.

Tekst: P. Piotrowska – szkolny koordynator programu

Tagi dla strony:

2015-06-17