Kontrast
A A A
Polski Wielka Wieś na Facebooku

Tydzień Bibliotek w Gminnej Bibliotece Publicznej

Już po raz kolejny w Gminie Wielka Wieś w dniach 7-11 maja 2018 r. odbyła się ogólnopolska akcja – Tydzień Bibliotek. Hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek była „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”. Głównym celem tej akcji jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Przez cały tydzień odbywały się różnorodne spotkania, warsztaty i prelekcje.
Pierwszego dnia - 7 maja, w poniedziałek gościem spotkania skierowanego do dzieci była Barbara Gawryluk – autorka książek dziecięcych, dziennikarka i tłumaczka szwedzkiej literatury dziecięcej. W spotkaniu udział wzięła grupa z Przedszkola Samorządowego w Modlnicy. Pisarka opowiadała o prawdziwych historiach dotyczących zwierząt domowych i dzikich, tych dużych i tych mniejszych. Dzieci biorące udział w spotkaniu wysłuchały między innymi historii o papudze Bazylii, która zgubiła drogę do domu. Podobne opowieści o zwierzątkach potrzebujących pomocy można przeczytać w jej książce „Klinka zdrowego chomika”. Ponadto dzieci osobiście zapoznały się z biblioteczną papugą Lawendą, której historia jest niesamowita, niemal jak z książki…
Uczestnicy projektu „Foto-szuflady czyli młodzi badacze na tropie historii lokalnej i rodzinnej” dofinasowanego przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek” – uczniowie klas 3 i 2 ze Szkoły Podstawowej w Bęble wzięli udział w niezwykłych i inspirujących warsztatach. Mieli przyjemność przenieść się w dawne czasy i zgłębić tajniki związane z czerpaniem papieru oraz jego ozdabianiem. Firma Kalander, która przeprowadziła warsztaty przygotowała dla uczestników trzy stanowiska. Na pierwszym z nich każdy uczeń miał okazję przybić lakową pieczęć ze swoim inicjałem, a następnie z wykorzystaniem gęsich piór i kałamarzy napisać swoje imię. Na drugim stanowisku każdy własnoręcznie czerpał papier. Z wykorzystaniem starej metody, z użyciem drewnianej kadzi, ramki, sita, prasy i filcowych przekładek. Kartki papieru, dzięki dodatkom płatków kwiatu malwy nabrały niezwykłego wyglądu. Na trzecim stanowisku farbowano kartki delikatną i kolorową technika japońską, z wykorzystaniem różnych barwników.


Drugiego dnia - 8 maja rano w bibliotece rozpoczęły się warsztaty ekologiczne zorganizowane przy współpracy z wydawnictwem Znak Emotikon. Niezwykłe spotkanie, w oparciu o książkę Renaty Kijowskiej „Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry” poprowadziła animatorka Kinga Zając. W warsztatach wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Modlnicy. Rozwiązywali różnorodne zadania, quizy i krzyżówki. Dzięki temu dowiedzieli się o tym jak należy zachowywać się w lesie, czy można dokarmiać dzikie zwierzęta i dlaczego w Tatrzańskim Parku Narodowym nie ma koszy na śmieci. Na zakończenie uczestnicy otrzymali książkę z autografem autorki Renaty Kijowskiej.
Również 8 maja wspólnie z dziećmi z Przedszkola Samorządowego w Modlniczce oraz z Wójtem Gminy Wielka Wieś Tadeuszem Wójtowiczem świętowaliśmy Dzień Bibliotekarza. Wójt przeczytał dzieciom fragment książki, porozmawiał o zwierzątkach domowych. Spotkanie to było również okazją do porozmawiania o bibliotece, książkach, pracy bibliotekarza i istotności czytania już od najmłodszych chwil. Ponadto Wójt przedstawił biblioteczną papugę Lawendę, która podbiła serca wszystkich uczestników spotkania. Na zakończenie dla dzieci przygotowany był tort i słodkości ufundowane przez sklep Lewiatan w Wielkiej Wsi. Miejmy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom i miłym akcentom biblioteka będzie kojarzyła się z ciekawym miejscem, które warto odwiedzać, że stereotypy związane z bibliotekami powoli odejdą w niepamięć.
We środę 9 maja w bibliotece działał Ostry Dyżur Literacki! Pani doktor Agnieszka Karp-Szymańska i pani doktor Anna Szymańska badały, diagnozowały, wypisywały recepty i dawały zalecenia czytelnicze. Radziły co robić w przypadku alergii na książki i czytanie oraz jak dawkować literaturę. Były też doraźnie wydawane pigułki mądrości. W akcji wzięli już udział uczniowie klasy 4 ze Szkoły Podstawowej w Białym Kościele oraz klasy 4, 5 i 6 ze Szkoły Podstawowej w Będkowicach. Ponadto pełniły dyżur otwarty dla czytelników biblioteki.


Do biblioteki zostały także przekazane nowiuteńkie książki zalecane Ostry Dyżur Literacki, tak więc niebawem znajdą się w naszych zasobach.
W e czwartek 10 maja, po południu odbyło się pełne pozytywnej energii, otwarte dla wszystkich spotkanie „Jak ujarzmić angielski” prowadzone przez anglistkę i coacha językowego Sabinę Polak-Tokarz. Warsztatowe spotkanie pozwoliło odpowiedzieć na pytania: dlaczego rozumiesz, ale nie mówisz? Jak skutecznie uczyć się angielskiego? W jakiej kolejności przyswajać umiejętności językowe? Jak uczyć się gramatyki i słownictwa? Ile słów potrzebujesz, aby swobodnie się porozumiewać? Jak uczy się twój mózg? Jakich umiejętności językowych sobie nie uświadamiasz? Jakie kroki podjąć, aby nauczyć się języka? Kiedy będziesz mówić po angielsku? Ogromna dawka wiedzy językowej przekazana w sposób zupełnie inny, niż w szkole, pozwoliła odmiennie spojrzeć na nasze zdolności językowe i sposób nauki.
W piątek 11 maja, na zakończenie Tygodnia Bibliotek, odbyła się ważna i cenna prelekcja dotycząca tematyki osób zaginionych. Warsztaty poprowadziła Sylwia Kaczan - psycholog, absolwentka kryminalistyki w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, specjalista ds. Poszukiwań i Koordynator Linii Wsparcia, a potem Dyrektor Fundacji ITAKA. Prelekcja miała na celu propagowanie korzystania z wiedzy psychologicznej przy prowadzeniu poszukiwań osób zaginionych, podczas rozmów z rodziną i bliskimi. Jako psycholog współpracujący z grupami poszukiwawczo-ratowniczymi, Ochotniczą Strażą Pożarną i Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym posiada szeroką wiedzę i doświadczenie operacyjne, którym podzieliła się z obecnymi na spotkaniu jednostkami mundurowymi oraz osobami spoza służb zainteresowanymi tematem. Spotkanie odbyło się we współpracy z Gminą Wielka Wieś oraz Ochotniczą Strażą Pożarną Biały Kościół. Dziękujemy za pomoc prezesowi OSP Biały Kościół Bartłomiejowi Jastrzębskiemu. Serdecznie dziękujemy również wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w Tydzień Bibliotek, sklepowi Lewiatan w Wielkiej Wsi za ufundowanie słodkości dla dzieci oraz wszystkim uczestnikom spotkań.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniach i spotkaniach związanych z Tygodniem Bibliotek już za rok!

Tekst i foto GBP


 

2018-05-15