Kontrast
A A A
Polski Wielka Wieś na Facebooku

Warsztaty muzyczne z Joanną Słowińską

Na zakończenie Roku Kolbergowskiego do Gimnazjum w Modlnicy przyjechała  Joanna Słowińska - znakomita pieśniarka, skrzypaczka, która znana jest z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną.

Jako jedna z nielicznych używa ludowej techniki śpiewu, tzw. „głosu białego”. Warsztaty muzyczne, które poprowadziła wraz z rodzinnym zespołem rozpoczęła od zaprezentowania techniki śpiewu jakim posługuje się w trakcie swoich występów.

Młodzież uczestnicząca w warsztatach mogła zobaczyć wiele instrumentów muzycznych używanych przez naszych przodków oraz usłyszeć ich brzmienie. Pani Joanna Słowińska zaprezentowała mazanki (instrument w budowie podobny do skrzypiec, tylko mniejszych rozmiarów), który w  tradycji ludowej używany był do połowy XIX wieku w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. Młodzież mogła zobaczyć również złóbcoki podhalańskie oraz bębenek radomski, a także zaśpiewać razem ze znakomitą pieśniarką dawno zapomniane pieśni ludowe dotyczące różnych zwyczajów, obrzędów ludowych.

Duże zainteresowanie wzbudziła wśród młodzieży lira korbowa, która była instrumentem popularnym w muzyce średniowiecza i renesansu, wydająca nieprawdopodobne dźwięki.  Młodzież z wielką uwagą wysłuchała opowieści o dziadach wędrownych, którzy z lirą wędrowali po całym świecie snując różne opowieści. W trakcie spotkania z młodzieżą wielokrotnie podkreślała, aby czerpać wiedzę ludową od starszych osób ponieważ stanowi to ważny aspekt naszej tożsamości kulturowej.

Druga część warsztatów związana była z prezentacją różnych tańców ludowych, które w naszej kulturze są bardzo bogate ze względu na napływ różnych kultur. Uczniowie mogli poznać podstawowe kroki takich tańców jak  chodzony, trojak czy pochodzący z Siedmiogrodu, taniec drumul dracului, co w tłumaczeniu oznacza "ścieżkę diabła". Na koniec spotkania Joanna Słowińska zaśpiewała dla uczestników spotkania.  

Tekst i foto GBP

Tagi dla strony:

2014-12-10