„Kiedy rodzi się Bóg, niech w Twoim domu, niech w Tobie nie będzie zimniej niż w tamtej betlejemskiej stajence…”  - Wigilia w SP Biały Kościół

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, zapominają o wszelkich sporach oraz waśniach. W ten magiczny, świąteczny nastrój wprowadzili nas 21 grudnia uczniowie klasy V i VI, którzy pod kierunkiem pani R. Windys oraz pana J. Janeckiego przedstawili inscenizację pt. „Wieczór wigilijny”.

W swoim przedstawieniu uczniowie połączyli przeszłość i teraźniejszość przypominając nam niektóre zwyczaje polskiego Bożego Narodzenia. Na scenie zobaczyliśmy rodzinę, która w wigilijny dzień krząta się od rana przygotowując się do uroczystej kolacji. Dzieci przypomniały nam, co symbolizuje jodełka oraz lampki, kolorowe łańcuchy i inne ozdoby choinkowe. Nakrywając do stołu rodzice objaśniali dzieciom, dlaczego kładziemy pod obrus sianko, łamiemy się opłatkiem i dlaczego jeden talerz na stole jest wolny.

Czekając na pierwszą gwiazdkę przenieśliśmy się w przeszłość, przeżywając jeszcze raz historię Narodzenia Pańskiego. „Mamo, jak to możliwe, że nikt nie przyjął do domu Świętej Rodziny?” – pytały dzieci. „Gdyby Jezus narodził się na naszej ziemi i w naszych czasach, sprawy potoczyłyby się zupełnie inaczej”. Niestety, okazuje się, że również dziś w przedświątecznej gorączce i zabieganiu często nie dostrzegamy drugiego człowieka. „Ile żalu i goryczy w każdym z nas, ile gniewu w dniu codziennym przyznaj sam. Omijamy się nawzajem naszym nowym obyczajem. Ile żalu i goryczy w każdym z nas…” Na szczęście pojawia się pierwsza gwiazdka, a w naszych sercach rodzi się miłość. Ludzie „winy sobie przebaczają, miłość wszystkich łączy i łzy szczęścia napływają, wilgotnieją oczy”.

Na koniec Anioły niosą nam przesłanie: „kiedy rodzi się Bóg, niech w Twoim domu, niech w Tobie nie będzie zimniej niż w tamtej betlejemskiej stajence. Betlejem jest blisko, jest na odległość ludzkiego serca, na odległość dłoni otwartej. Każdego dnia możesz tam dojść!”.

Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, piękna scenografia oraz radosny śpiew kolęd i pastorałek wzbogacony grą na instrumentach muzycznych wywarły na wszystkich duże wrażenie. Inscenizacja została bardzo ciepło przyjęta i nagrodzona gromkimi brawami.

Swoją obecnością na jasełkach zaszczycili nas: Zastępca Wójta Gminy Wielka Wieś – Pan Krzysztof Wołos, Dyrektor GZEAS-u – Pani Krystyna Hrabia, ksiądz proboszcz Marek Wcisło oraz przedstawiciele rodziców. Miło było nam powitać również byłą polonistkę naszej szkoły – Panią Annę Śledzikowską.

Na zakończenie Pani Dyrektor Anna Zajączkowska, Pan Krzysztof Wołos oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim ciepłe, serdeczne życzenia świąteczne.
Wszystkim młodym artystom z klasy V i VI dziękujemy za ich piękny występ, panu J. Janeckiemu za przygotowanie oprawy muzycznej, zaś rodzicom za pomoc w przygotowaniu scenografii i doborze kostiumów.

Uczniowie wystąpią jeszcze z przedstawieniem jasełkowym 10 stycznia 2016 r. w kościele parafialnym w Białym Kościele oraz 16 stycznia 2016r.  na hali GOKiS  z okazji Dnia Babci i Dziadka.

2015-12-22