Wirtualne spotkanie z doktor Hanną Krajewską

Za nami ósme spotkanie w ramach projektu „Aktywni i potrzebni – gmina Wielka Wieś przyjazna seniorom”.  Tym razem seniorzy mieli możliwość wziąć udział w wirtualnym spotkaniu z  panią doktor Hanną Krajewską.

Pani doktor Hanna Krajewska jest osobą, która bardzo aktywnie przyczynia się do rozpowszechniania nauki w Polsce. Jest członkiem wielu stowarzyszeń i organizacji, które związane są z historią. Założycielką Polskiego Towarzystwa Archiwalnego - organizacji, która wspiera i propaguje inicjatywy oraz działania mające na celu rozwój archiwów i archiwistyki.  Swoją działalnością pani Hanna dąży do zmiany wizerunku tej dziedziny nauki.  Jak sama podkreśla często archiwistyka oceniana jest przez pryzmat głośnych sensacji, a sami badacze są mało widoczni. Tymczasem archiwiści pełnią ważną rolę dla społeczeństwa przechowując  cenne skarby z których czerpią historycy i dzięki którym zachowuje się pamięć ludzka. W wyniku chęci popularyzowania wiedzy  zainicjowała i realizuje pikniki archiwalne oraz organizuje Noce Muzeów w Archiwum Polskiej Akademii Nauk, gdzie od 1995 roku pełni funkcję dyrektora. Jest także współorganizatorką i kuratorem licznych wystaw, autorką książek i publikacji naukowych. Od 2007 roku swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się podczas cieszących się popularnością wykładów na Uniwersytetach III Wieku.

W trakcie wideo spotkania  podkreślała, że historia to nie tylko szkolne i skomplikowane wykłady, ale przede wszystkim świat pełen fascynujących opowieści, które nierzadko mogą nas dużo nauczyć i zaskoczyć.  Zachęcała, aby zakładać lokalne archiwum pamięci zawierające wspomnienia o historii własnego regionu sprzed lat. Jak sama zasugerowała  zostanie po nas to co chcemy i musimy o to zadbać. Bogactwo wiedzy o historii to nie tylko zdjęcia, ale przede wszystkim wspomnienia, które są bardzo ciekawymi dokumentami.  W trakcie spotkania przytaczała wiele ciekawostek historycznych. Jedna z nich dotyczyła korony Chrobrego, którą rzekomo zniszczyli zaborcy wkraczając do Krakowa.  Zaprezentowany został również film dokumentalny poświęcony Archiwum Polskiej Akademii Nauk.

W trakcie dzisiejszego fascynującego spotkania, jak zwykle czas umiliły słodkości z Cukierni Stochalski z Wielkiej Wsi za co serdecznie dziękujemy.

Kolejne „Spotkanie z pasjami” odbędzie się 28 sierpnia (czwartek) o godz. 11.00. Gościem spotkania będzie pani Jadwiga Wyrozębska-Wadowska, która opowiadać będzie jak urządzać wnętrza i ogród. Już dziś serdecznie zapraszamy.

Tekst i foto: GBP

2014-08-08