Kontrast
A A A
Polski Wielka Wieś na Facebooku

Tyle kolęd wyśpiewano… - wspólne kolędowanie w Wielkiej Wsi

Tyle kolęd wyśpiewano… - wspólne kolędowanie w Wielkiej Wsi

Wspólne kolędowanie w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi jest wyjątkowym wydarzeniem, dzięki któremu na nowo przeżywamy magię niedawno obchodzonych Świąt Bożego Narodzenia. Urok tego spotkania przyciąga zarówno społeczność lokalną, jak i szkolną. 25 stycznia 2014 r. ponownie mogliśmy się spotkać w murach szkoły, by wspólnie pochylić się nad zdarzeniami rozgrywającymi się w Betlejem.

Wieczór z kolędą jest najprzyjemniej spędzanym czasem w roku, stąd tłumnie przybywają na niego goście. W tym dniu serdecznie i ciepło przywitała wszystkich Dyrektor szkoły Marta Stochalska-Budzyn, w szczególności Wójta Gminy Wielka Wieś – Tadeusza Wojtowicza. Nie zabrakło także radnych i sołtysów sąsiednich miejscowości, Klubu Seniora oraz zespołów z Białego Kościoła i Bębła.

Tradycyjnie w atmosferę bożonarodzeniową wprowadzili uczniowie, którzy pod opieką Przemysława Rysia przygotowali jasełka. Opowiedziana przez nich historia przyniosła na powrót chwilę refleksji i zadumy. Dodatkowym wzruszeniem okazały się występy najmłodszych, dzieci z oddziałów przedszkolnych, które pod opieką wychowawców przygotowały piękne tańce. Dopełnieniem ich występu okazały się radośnie wyśpiewane pastorałki - dzięki nim przedszkolaki zyskały od publiczności gromkie brawa. Świąteczny klimat podkreślił również Klub Seniora, zapraszając wszystkich do wspólnego kolędowania. Mieszkańcy mieli okazję wysłuchać starych, góralskich pastorałek, które w sposób szczególny ukazują piękno naszej polskiej tradycji. Z prawdziwą pasją i wigorem dołączyła się do śpiewu także grupa reprezentująca Radę Rodziców. Kolędowanie w ich wykonaniu dodało publiczności energii, o czym świadczyły rzęsiste brawa. Miłym zaskoczeniem dla wszystkich okazał się występ zespołu z Bębła, który specjalnie na tę okoliczność przygotował życzenia w formie śpiewanej. W wyjątkowy sposób uraczyli słuchaczy miłym słowem i jednocześnie podkreślili rolę Klubu Seniora, wręczając im kosz z tradycyjnymi, bo staropolskimi wyrobami. Zwieńczeniem spotkania było przedstawienie o królu Herodzie. Historia ta, jak co roku, jest przypominana przez grupę Herody z OSP w Wielkiej Wsi.

Sobotnie spotkanie można potraktować jako niezwykłą okazję do wspólnego przeżywania, tym samym do integracji naszej społeczności. Wspólne kolędowanie przypomina także o magii świąt, która służy krzewieniu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych lokalnych zwyczajów i tradycji. W tym miejscu należy podziękować wszystkim sponsorom, którzy uczynili ten wieczór wyjątkowym. Na długo pozostanie on w pamięci tych, którzy zdecydowali się go spędzić w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi.

Agnieszka Habina
2014-02-04