Kontrast
A A A
Polski Wielka Wieś na Facebooku

Wyróżnienie Przedszkola Samorządowego w Wielkiej Wsi z Oddziałem Zamiejscowym w Białym Kościele za działania ekologiczne 

Działania podejmowane przez przedszkole na rzecz edukacji ekologicznej zostały zauważone przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie podczas Gali Finałowej ekoLIDERZY 2015. Nasze przedszkole otrzymało wyróżnienie za działania ekologiczne w poprzednich latach.

Przedszkole Samorządowe w Wielkiej Wsi z Oddziałem Zamiejscowym w Białym Kościele przystąpiło do konkursu w ramach Programu Priorytetowego – edukacja ekologiczna w Województwie Małopolskim w 2015 roku, organizowanym przez Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Po raz kolejny otrzymaliśmy dofinansowanie, tym razem do projektu pt. „W zgodzie z naturą – chroniąc rośliny, chronisz środowisko”. W ramach zadania odbyły się dwie wycieczki:
- do Ogrodu Botanicznego
- do Ojcowskiego Parku Narodowego

Wychowawczynie przeprowadziły w grupach zajęcia warsztatowe o znaczeniu roślin, kompostowaniu, stosowaniu nawozów, zagrożeniach płynących ze skażenia środowiska. W ramach projektu przeprowadzono również warsztaty ogrodnicze, recyklingowe, na których dzieci sadziły nasiona i sadzonki warzyw, kwiatów i ziół, które później znalazły miejsce w ogródku przedszkolnym. Ogródek urządzano przez cały czas trwania projektu. W miarę postępów wynikających z przeprowadzonych warsztatów, dzieci nabywając dodatkową wiedzę teoretyczną mogły przejść do praktyki i wykonywały coraz więcej prac ogrodowych związanych z sadzeniem, ekologicznym nawożeniem, badaniem kwasowości i wilgotności gleby oraz szeroko pojętą pielęgnacją ogródka.

W dalszej perspektywie chcemy, żeby dzieci obserwowały rośliny, uczyły się je rozpoznawać i pielęgnować w ramach zajęć i poza nimi. Przeprowadzono również rodzinny konkurs recyklingowy „Ogrodowe cuda z odpadów” propagujący działania proekologiczne o zasięgu gminnym. Cały projekt podsumowaliśmy wręczeniem nagród i przedstawieniem teatralno – muzycznym przygotowanym przez rodziców.

PS Wielka Wieś

Tagi dla strony:

2015-07-24