Kontrast
A A A
Polski Wielka Wieś na Facebooku

XII Dni Gminy Wielka Wieś 

Już dwunasty raz świętowaliśmy jako gmina. Ta dwunastka jest o tyle symboliczna, że właśnie tyle sołectw znajduje się w naszej gminie. Powód do świętowania także jest ważny, bo w tym roku obchodzimy 25-lecie samorządności w Polsce.

Za nami XII Dni Gminy Wielka Wieś. Święto naszej wspólnoty - mieszkającej i działającej na obszarze jednej z najpiękniejszych gmin powiatu krakowskiego - rozpoczęliśmy uroczystą Galą, która odbyła się w stylowych wnętrzach Dworu w Tomaszowicach - Krakowskiego Centrum Konferencyjnego.

Jak co roku, wójt Tadeusz Wójtowicz opowiedział o osiągnięciach, inwestycjach i wydarzeniach, które miały miejsce w ciągu ostatniego roku. Gala Dni Gminy to czas, w którym wyróżniane są osoby szczególnie zasłużone dla lokalnej społeczności. W kategorii "Wielka Wieś - Mała Ojczyzna" nagrodzeni zostali: Alina Wawro z Giebułtowa, Urszula i Wojciech Lorenc z Będkowic oraz Stanisław Bąbka z Modlniczki. Kapituła w sposób szczególny wyróżniła zmarłą w tym roku wieloletnią Przewodniczącą Rady Gminy Krystynę Sułko.
W kategorii "Wielkie Serce", za prowadzoną działalność charytatywną wyróżnieni zostali: Katarzyna Konewecka-Hołój, prezes Stowarzyszenia Piękne Anioły, Beata Adamczyk z Modlnicy i notariusz Wiktor Koblański.
Panie Karolina Witek i Anna Witek-Pietroń z Modlniczki oraz firma Aplisens SA z Modlnicy to laureaci kategorii "Wielki i Przedsiębiorczy", a wśród osób wyróżnionych statuetką "Przyjaciel Gminy" znaleźli się Agnieszka Więch i Adrian Obuchowicz, na co dzień współpracujący z Gminą po stronie krakowskiego ZIKiTu i MPK.
Nowością w tym roku była kategoria Pro Cultura, w której za szerzenie twórczości ludowej nagrodzona została Pani Anna Knapik z Prądnika Korzkiewskiego oraz Zespół Tomaszowianie.

Sobotnie popołudnie na boisku LKS Sportowiec w Modlniczce upłynęło pod znakiem różnych rodzajów muzyki. Pierwszy przed naszą publicznością wystąpił Samuel Rodrigez - Wenezuelczyk, prowadzący widowiskowe pokazy tańca. W takt gorących rytmów z Ameryki Południowej poprowadził naukę tańców latynoamerykańskich (samby, merengue i bachate), wybory seniority, konkurs na prawdziwego macho i naukę gry na marakasach.
Po nim na scenę wkroczył, znany z krakowskich klubów i różnych festiwali zespół FOCH, który zaprezentował swoje utwory w konwencji rockowej i elektronicznej.

Na koncert gwiazdy Dni Gminy, na boisku w Modlniczce zebrało się niemal 2 tysiące widzów. Patrycja Markowska zaśpiewała swoje największe przeboje, tworząc wraz z publicznością energetyczne show. Przy utworach takich jak NaNaNa, Dzień za dniem, Alter Ego czy Nie zatrzyma nikt dobrze bawili się wszyscy uczestnicy naszych Dni Gminy.
Po koncercie rozpoczęła się zabawa z DJ, w trakcie której odbył się także UV show i pokaz laser-mana, wykorzystującego mgłę, tajemnicze światło i wiązki laserowe.

Niedzielne popołudnie upłynęło w Modlniczce w spokojniejszej atmosferze. Podczas wielkiego rodzinnego pikniku dzieci i dorośli mogli obejrzeć gwiazdy na wyciągnięci ręki w mobilnym planetarium, pokazy szlacheckie przygotowane przez Podolski Regiment Odprzodowy. Były wystrzały z armaty, turniej łuczniczy i pokaz lotów ptaków drapieżnych.

Kiedy na scenie prezentowały się gminne jednostki: Biblioteka, Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół czy Gminny Zakład Komunalny, można było wziąć udział w zabawach przygotowanych dla najmłodszych. GZK zorganizowało szereg zabaw związanych z wodą, na stoisku biblioteki można było poznać możliwości tzw. rozszerzonej rzeczywistości, GOPS promował działalność świetlic środowiskowych i Centrum Wolontariatu. Przedstawicielki gminnej oświaty prezentowały ofertę dodatkowych zajęć realizowanych w szkołach i przedszkolach, a GOKiS ofertę wakacyjną i zajęcia sportowe. Nie zabrakło także gminnego namiotu promocyjnego, gdzie po wykazaniu się wiedzą na temat gminy można było otrzymać pamiątkowe gadżety i materiały informacyjne.
W niedzielę na Dniach Gminy gościła ekipa TVP Kraków, która przeprowadzała relację z tego wydarzenia dla tych osób z Małopolski, które nie mogły nam towarzyszyć osobiście.

Około 18:00 na scenę weszli muzycy z działającej od 4 lat Gminnej Orkiestry Dętej, którzy zaprezentowali przed publicznością serię znanych utworów filmowych i rozrywkowych, później wystąpił - działający już od lat 60. - zespół NO TO CO. Dni Gminy trwały równo do północy, kiedy zakończyła się wieczorna zabawa taneczna i ostatni uczestnicy gminnego święta zeszli z parkietu.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w tym ważnym dla społeczności naszej gminy wydarzeniu. Już teraz zapraszamy Państwa za rok - na XIII Dni Gminy.

Sponsorami XII Dni Gminy Wielka Wieś byli:
- Amstal - www.narzędziownia24.pl
- Adoz
- Dwór w Tomaszowicach Krakowskie Centrum Konferencyjne
- Gacek - A. Majewska, S. Majewski
- Lewiatan Bębło - K. Stryjak
- Lewiatan Wielka Wieś - B. Stochalski, T. Stochalska
- Krakowski Bank Spółdzielczy - Oddział Wielka Wieś
- Gminny Zakład Komunalny Sp. z o.o.
- Firma KRUK z Modlniczki
- Goodman
- Kwiaciarnia w Białym Kościele - E. Wałuszko
- Usługi Remontowo-Budowlane - J. Dawiec
- Bamet
- NICO - odzież i obuwie
- Centrum Hotelowo-Konferencyjne Witek
- Centrum Witek

2015-07-06