Z wizytą w Ojcowskim Parku Narodowym

W związku z realizacją projektu „Małe przygody dzieci w wielkim świecie natury” dofinansowanego przez Fundację BGK, obejmującego szereg różnorodnych działań uczniowie z klas drugich Szkoły Podstawowej w Bęble odwiedzili Ojcowski Park Narodowy.

Uczniowie mieli możliwość zobaczyć dwa krótkie filmy w technologii 3D. Jeden ukazywał w jaki sposób kształtowała się dolina Prądnika od czasu górnej jury, aż po czasy współczesne, a drugi pokazywał Ojcowski Park Narodowy. Mali badacze mogli zwiedzić również ekspozycje i zapoznać się z zagadnieniami geologicznymi. Z ogromną ciekawością oglądali prezentowane za szkłem eksponaty geologiczne oraz odciski i odlewy prahistorycznych zwierząt.

Duże wrażenie zrobiła na nich również rekonstrukcja jaskini, w której można było usłyszeć odgłosy kapiącej wody i głos lektora, który opowiadał wiele ciekawostek na temat tworzenia jaskiń i osiedlania ludzi pierwotnych na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. W Centrum Muzealnym znajduje się również makieta OPN i dzieci nie mogły wyjść z podziwu, że tak wiernie oddaje rzeźbę terenu na którym znajdowały się. Na koniec mogły również zobaczyć ekspozycję przedstawiającą faunę i florę OPN. Po zwiedzeniu części muzealnej uczniowie udali się jedną ze ścieżek dydaktycznych w celu poszukiwania oznak wiosny. Projekt „Małe przygody dzieci w wielkim świecie natury” dofinansowany jest przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek”.

Projekt realizowany jest przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wielkiej Wsi we współpracy z Szkołą Podstawową w Bęble, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wielkiej Wsi, Ojcowskim Parkiem Narodowym oraz z Gminą Wielka Wieś.

tekst i foto: J. Patej

2017-03-29