Gmina Wielka Wieś zajęła drugie miejsce w kraju w kategorii innowacyjne samorządy

Gmina Wielka Wieś już po raz kolejny znalazła się w czołówce najlepszych gmin w kraju, czyli Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej. Ranking uważany jest za najbardziej prestiżowy i wiarygodny wyznacznik osiągnięć samorządów - nazywany jest też „Złotą Setką Samorządów". W tym roku Gmina zajęła pozycję 54 pośród wszystkich gmin wiejskich w kraju.
Kapituła Konkursu wyróżniła najbardziej innowacyjne samorządy, czyli takie, które w swojej działalności wykorzystują najbardziej nowoczesne techniki – Gmina Wielka Wieś zajęła drugie miejsce w kraju!

Jak podkreślają organizatorzy, Ranking Samorządów Rzeczpospolitej ma na celu wskazanie najlepiej zarządzanych miast i gmin w Polsce. Nagradza te samorządy, które najlepiej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia swoich mieszkańców, zgodnie z regułami odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego. Punkty przyznawane są też za pozyskanie funduszy z Unii Europejskiej, ale także za współpracę z lokalnymi organizacjami samorządowymi. W Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej gminy oceniane są z podziałem trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, miasta i gminy wiejskie oraz gminy wiejskie.

Wręczenie dyplomów odbyło się 17 lipca w Warszawie. W czołówce najlepszych gmin wiejskich znalazły się też inne gminy z terenu powiatu krakowskiego: Zielonki – 6 miejsce, Zabierzów – 7 miejsce, Mogilany - 16. W kategorii miasta na prawach powiatu pierwsze trzy miejsca zajęły: Poznań, Sopot i Gdynia; gmin miejskich i miejsko- wiejskich: Kąty Wrocławskie (woj. dolnośląskie), Goleniów (woj. zachodniopomorskie) i Puszczykowo (woj. wielkopolskie); gmin wiejskich: Kobylanka (woj. zachodniopomorskie), Osielsko (woj. kujawsko-pomorskie) i Kobierzyce (woj. dolnośląskie).

Po raz pierwszy Kapituła Konkursu wyróżniła najbardziej innowacyjne samorządy, czyli takie, które w swojej działalności wykorzystują najbardziej nowoczesne techniki. W miastach na prawach powiatu pierwsze miejsca zajęły: Poznań, Katowice, Gliwice i Rybnik (woj. śląskie). Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich nagrodzono: Starogard Gdański (woj. pomorskie), Krasnystaw (woj. lubelskie) i Pruszcz Gdański (woj. pomorskie); gmin wiejskich: Żabią Wolę (woj. mazowieckie), Wielką Wieś (woj. małopolskie) i Mogilany (woj. małopolskie).

Nagrodzone zostały także gminy, które najlepiej wykorzystywały fundusze unijne. W kategorii "Europejski samorząd" wśród miast na prawach powiatów nagrodzone zostały: Konin (woj. wielkopolskie), Opole i Rybnik; gmin miejskich i miejsko-wiejskich: Łeba (woj. pomorskie), Jastarnia (woj. pomorskie) i Świeradów-Zdrój (woj. dolnośląskie); gmin wiejskich: Krośnice (woj. dolnośląskie), Kobylanka (woj. zachodniopomorskie) i Czernichów (woj. śląskie).

2014-05-07