Kontrast
A A A
Polski Wielka Wieś na Facebooku

Komunikat Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

Informujemy, że w dniach od 23 września do 2 października 2015r. przeprowadzana będzie akcja szczepienia lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie ma obszarze województwa małopolskiego.

Do szczepienia użyta będzie szczepionka doustna LYSVULPEN w formie przynęty (kostka koloru zielono-oliwkowego, kształtu walca o charakterystycznym zapachu rybnym) zawierająca żywy, atenuowany szczep wirusa wścieklizny. Przynęty z zawartością płynnej szczepionki w kapsule (blister) zostaną zrzucone z samolotu na tereny kompleksów leśnych, łąk i pól z pominięciem akwenów wodnych, dróg oraz obszarów zabudowanych.

Dodatkowo w obszarach zwiększonego występowania przypadków wścieklizny oraz bytowania lisów prowadzone będzie uzupełniające wykładanie ręczne szczepionki.

Prosimy:
- nie podnosić, nie dotykać i nie niszczyć umyślnie przynęt ze szczepionką – szczepionka po kontakcie z człowiekiem nie jest przyjmowana przez lisy
- zapewnić ochronę i nie dopuszczać zwierząt towarzyszących oraz gospodarskich do miejsc wyłożenia szczepionki przez okres 14 dni od wyłożenia szczepionki
- w przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością szczepionki umyć skórę wodą i mydłem oraz zgłosić się do lekarza

Kontrolę i kierowanie akcją szczepienia prowadzi Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Krakowie.

2015-09-23